Вчора відбулось урочисте завершення 83 конгресу PEN у Львові. Місто Лева приймало захід такого рівня вперше за всю історію існування. Цьогоріч до Львова з'їхались письменники, літератори та інші представники ПЕН-клубу щоб поговорити на тему відстоювання правди у добу пропаганди.
З Іспанії до України
У Українському центрі міжнародного ПЕН-клубу зазначають, що щорічний конгрес відбувається в різних країнах. Минулого року подію провели у Ґалісії (Іспанія). Тоді Микола Рябчик – президент українського ПЕН-клубу та член Ревізійної комісії Андрій Павлишин домоглись проведення наступного конгресу саме в Україні.
Як зауважував Микола Рябчик, проведення конгресу в Україні є значимою подією, навіть, ніж відомий конкурс «Євробачення». Коли стало відомо, що конгрес проводитимуть у Львові, це стало своєрідним викликом для організаторів. Подія вимагала серйозної організації та коштів для програми.
Що таке конгрес ПЕН-клубу та чому це потрібно?
Після Революції Гідності і далі про Україну говорить весь світ. Українцями цікавляться серйозні визнані люди світових літературних кулуарів. Ці люди хочуть приїхати в Україну, щоб побачити, що тут відбувається, описати це, дізнатись з перших уст.
За словами Андрія Павлишина, той факт, що зараз Україна, фактично, у стані війни з Росією, важливий. «Недобросовісні сусіди» докладають всіх зусиль, щоб висвітлити щось негативне та розповісти неправду про нас. Відповідно, проведення конгресу, себто визнання того, що Україна дійсно йде вперед, чогось досягає у сфері культури підвищує імідж держави у світі є досить важливим.
Не лише культурна, а й політична подія
Проведення форуму дало змогу літературній спільноті не лише відкрити іншу, реальну Україну у письменницькій діяльності, а й поговорити про актуальні теми. Приміром, активно обговорювалось ув’язнення українського журналіста Олега Сєнцова. Тема «відстоювання правди у добу пропаганди» дала можливість обговорити різні питання в сфері літератури, в тому числі і української сучасної.
Як зазначив Микола Рябчук, проведення конгресу в Україні – це не ніщо інше, як виявлення письменницької солідарності з нашою державою.
Нобелівські лауреати та інші знамениті гості
До Львова з'їхались літератори із 79 різних країн та 65 різних ПЕН-центрів. За короткий час у місті відбулось дуже багато літературних та інтелектуальних дискусій, оскільки конгрес складався з двох частин. Одна частина – це закриті конференції, зустрічі та дискусії для прямих учасників клубу. Інша – відкрита: презентація літератури різних країн, читання, де могли брати участь всі бажаючі.
Зокрема в Україні чекали білоруську письменницю Світлану Алексієвич (Нобелівська премія в галузі літератури – 2015) та румунсько-німецьку письменницю Герту Мюллер (лауреатка Нобелівської премії 2009). Також цьогоріч Україну на конгресі побували Адам Загаєвський (Польща), Пол Остер (Сполучені Штати Америки), Людмила Юліцька (Росія). З української сторони були Юрій Андрухович, Сергій Жадан, а також Андрій Курков та Олена Стяжкіна.
За словами керівника департаменту з питань культури Наталії Бунди, Львів радо прийняв конгрес та провів його на високому рівні. У зверненні до учасників події керівниця зазначила, що місто дійсно перетворилось на міжнародний майданчик для спілкування.