18°C
Ранок 13°C
День 20°C
Вечір 17°C
Ніч 10°C
26.7527.2
29.9530.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
18°C
Ранок 13°C
День 20°C
Вечір 17°C
Ніч 10°C
26.7527.2
29.9530.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Загадка львівського Мікельанджело

Пінзель порівняно нещодавно став витівкою Львова. На це пішли роки популяризації та вивчення Пінзеля, багато витрачено титанічних зусиль Бориса Возницького, Тараса Возняка та інших музейників, щоб наново відкрити для глядачів цікавого і загадкового митця.

Після сторіч забуття в Європі Пінзеля знову відкривають. Однак досі лишається нез’ясованим питанням: а де ж він взявся на території України? Жодних певних біографічних відомостей нема, не знаємо де і коли народився, де і коли помер . При цьому , на щастя, збереглася велика кількість його творів: Львів, Бучач, Чортків, Городенка – це ті міста де можна побачити його скульптури. Також відомо, що Пінзель багато співпрацював із іншим відомим митцем – архітектором Меритином, зокрема в оздоблені собору св. Юра у Львові.

Окрім того є припущення, що Йоган-ГеоргПінзель за походженням був або італійцем або швейцарцем, добре знався на творчості Мікельанджело, адже його скульптури зовсім не мають слов’янських рис.

Щодо біографічних даних відомо лише, що майстер Пінзель прибув на запрошення архітектора Бернарда Меретина спочатку до Польщі, щоб допомагати в оздобленні (вирізувати дерев’яні скульптури) костьолів та маєтків магната Миколи Потоцького. Після вдало виконаних робіт по оздобленню Пінзеля запрошують прикрашати і греко-католицькі храми, а також ратуші в Городенці, Бучачі та Бережанах. Так збереглися роботи Пінзеля в греко-католицьких церквах на території трьох сучасних областей України:Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської.

Дата та місце смерті видатного майстра також достеменно невстановлені. І багатьом його творам загрожувало небуття і знищення, особливо в радянські часи атеїзму. Однак, видатний український музейник Борис Возницький , як він сам, згодом, оповідав в своїй книзі про Пінзеля зумів серед двох з половиною тисяч творів привезених з експедицій від знищення виокремити саме ті роботи які належали Пінзелю. Саме вони й лягли в основу сучасного музею Пінзеля що тепер знаходиться в приміщенні колишнього монастиря Кларисок босих, що на Митній площі.

4107-%D0%BF%D1%96%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D1%8C.jpg4107-%D0%BF%D1%96%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D1%8C.jpg

Таким чином, Б. Возницький один з перших почав повертати забутого скульптора в історію міста Львова. Так була зроблена виставка в Празі та Мюнхені, бо ж існували різні припущення, що може Пінзель походить то з Чехії, то з Баварії. Проте ці гіпотези так не підтвердились і ми досі фактично мало знаємо про його життя. Однак, нову хвилю зацікавлення, а головне тріумфальне повернення в європейську історію скульптури Йогана-Георга Пінзеля стала виставка його робіт у французькому Луврі у 2012р., та виставка у в австрійському Бельведері 2016р.

При чому як зауважують видавці, повернення Пізензеля завжди супроводжується якимось містичними речами: так під час друку альбомів до виставок в Парижі, а потім у Відні, кудись загадковим чином щезає верстка, або на рівному місті псується друкарський верстат…

Так чи інакше, але попереду на нас чекають ще чимало відкриттів із життя та творчості цього найзагадковішого львівського майстра.

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...