-0°C
Ранок -1°C
День -0°C
Вечір -1°C
Ніч 1°C
39.439.9
4041
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
-0°C
Ранок -1°C
День -0°C
Вечір -1°C
Ніч 1°C
39.439.9
4041
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Відсьогодні в Україні обслуговують українською. Що загрожує порушникам та які винятки?

Від сьогодні в Україні всю сферу послуг зобов'язали перейти на державну мову.

Така вимога прописана у ст. 30 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", ухваленого 25 квітня 2019 року п’ятим президентом України, Петром Порошенком. Про це повідомляє «Радіо свобода».

Фото: з інтернету з відкритих джерелФото: з інтернету з відкритих джерел


Документ набув чинності ще в липні минулого року, однак деякі його норми, зокрема одна з найбільш жорстких – обов'язкове обслуговування клієнтів українською мовою, почали діяти не відразу, адже для цього передбачено перехідний період.

Які сфери зобовязали перейти на українську?

Відповідно до закону, надавати споживачам інформацію про вироби (товари), роботи або послуги державною мовою повинні усі надавачі послуг незалежно від форми власності.

Фото: скріншот з FacebookФото: скріншот з Facebook


"У супермаркеті та в інтернет-магазині, в кафе, банку, на автозаправній станції (АЗС), в аптеці або бібліотеці, де б ти не був, – обслуговування має бути українською мовою", - розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Вимога Закону щодо обслуговування державною мовою стосується не лише сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (у т.ч. гуртки і секції), медичне обслуговування, соціальні послуги тощо.

На прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для обох сторін.

У якому випадку можна не обслуговувати українською?

У законі прописано один-єдиний можливий випадок, коли персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою – якщо сам клієнт про це попросить.

"Коли людина приходить, наприклад, до закладу харчування і звертається українською, а їй не відповідають, то це порушення закону. Якщо клієнт сам ініціює використання іншої мови, персонал може відповідати тією мовою, якою людині комфортно спілкуватися", - зазначила екс-Уповноважена із захисту державної мови Тетяна Монахова, повідомляє "Радіо Свобода".

Крім цього, дія документа взагалі не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

Фото: з інтернету з відкритих джерелФото: з інтернету з відкритих джерел

Що робити, якщо вас відмовляються обслуговувати українською?

Поради від омбудсмена:

1. Для початку потрібно спробувати владнати ситуацію на місці та попросити працівника обслуговувати вас державною мовою;

2. У разі відмови варто звернутись до керівництва закладу або на "гарячу лінію" установи: торговельної мережі, АЗС, аптеки тощо;

3. У разі відмови або незабезпечення надання інформації (послуг) державною мовою зафіксуйте цей факт (за допомогою аудіо-, відео, письмового підтвердження очевидців тощо) та дані суб'єкта господарювання (назву, місцезнаходження, контакти);

4. Подайте скаргу до Уповноваженого на поштову адресу 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12, електронну скриньку [email protected] або заповніть відповідну форму на сайті омбудсмена (доступна за посиланням).

Уповноважений із захисту державної мови Тарас КреміньУповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь

Важливо! У скарзі обов'язково має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, ваше місце проживання, викладено суть скарги, який саме суб'єкт/працівник суб'єкта, коли, за якою адресою, яким чином порушив ваше право. Уповноважений рекомендує також додати докази на підтвердження.

Письмову скаргу потрібно підписувати із зазначенням дати. В електронній скарзі також необхідно вказати електронну поштову адресу (для отримання відповіді), або відомості про інші засоби зв'язку з вами.

Скарги подаються протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Які санкції будуть застосовувати до порушників?

Штраф. Кримінальної відповідальності за порушення ст. 30 закону про мову не передбачено, тільки адміністративна.

Штрафуватимуть порушників Уповноважений із захисту державної мови та його представники на місцях.

Згідно зі ст. 57 закону відразу нікого не штрафуватимуть.

Фото: з інтернету з відкритих джерелФото: з інтернету з відкритих джерел

Спочатку представнику сфери обслуговування оголосять попередження з вимогою усунути порушення упродовж 30 днів.

У разі повторного порушення протягом року буде складено протокол, на підставі якого мовний омбудсмен виносить постанову про накладення штрафу в розмірі від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5 100 – 6 800 грн).

Порушник зобов'язаний сплатити штраф протягом 15 днів після отримання відповідної постанови (про це упродовж 3 днів він повинен письмово повідомити Уповноваженому, вказавши номер і дату платіжного доручення).

Також суб'єкт господарювання має право оскаржити постанову в суді. У разі програшу штраф необхідно сплатити не пізніше ніж через 15 днів після повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штрафуватимуть не скоро…

Можливість штрафувати порушників влада може отримати тільки у 2022 році, інформує 112.ua.

Фото: з інтернету з відкритих джерелФото: з інтернету з відкритих джерел

Саме до цього часу, за словами колишнього голови парламентського Комітету з питань культури і духовності Миколи Княжицького, відтермінували адміністративну відповідальність за порушення закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

"Ми на три роки перенесли введення в дію адміністративної відповідальності за порушення закону, а за цей час безкоштовно у всіх областях України будуть створені центри, в яких навчатимуть української мови", - цитує Княжицького "Українська правда".

Колишній мовний омбудсмен Монахова теж зазначила, що система штрафів не почне діяти відразу, адже в законі її впровадження відтерміновано в середньому на 2-3 роки, щоб "був час підготуватися до імплементації на практиці".

Оцінки:

1

Коментарі:

user
Loading...