8°C
Ранок 2°C
День 10°C
Вечір 5°C
Ніч -2°C
27.428.05
29.9530.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
8°C
Ранок 2°C
День 10°C
Вечір 5°C
Ніч -2°C
27.428.05
29.9530.7
Безкоштовно в газету "ЛО"! Подати оголошення Безкоштовно
Став свідком? Розкажи іншим! Подати Матеріал
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Загадка "львівського Моцарта”Є постаті та явища, інтерес публіки до яких нарощується поступово, як підземний кристал. Постать Ксавера Моцарта один із таких сучасних львівських кристалів, бо ж не дарма він більш відомий широкому загалу просто як "львівський Моцарт". Причин такого зростаючого інтересу публіки до цього музиканта кілька: перша з них це десовєтизація історії міста, повернення в його культурну атмосферу особистостей і традицій, які принесли Львову славу, а головне органічно залучили його в загальноєвропейський культурний контекст. А друга це те, що роль і вагомість музики у нашому суспільстві завжди була досить велика, хоч, доволі часто ,належно не оцінена.

Бо ж коли йде мова про вплив на суспільство, розширення горизонтів його сприйняття, то зазвичай згадують літературу, кінематограф, засоби масової інформації. Музика в цьому переліку здебільшого займає одне із маргінальних місць. А між тим, коли йдеться про національну музику і її реальний вплив на окрему особистість, та й суспільство в цілому, то якраз музика є одним із наймасовіших засобів впливу на людей. І не дарма відомі музиканти завжди мали велику вагу у будь-якому суспільстві. Одним із прикладів такого музиканта є постать композитора і виконавця Франца-Ксавера Вольфганга Моцарта, більш відомого широкому загалу, як просто “львівський Моцарт”.

Сьогодні, ця персоналія дещо затерта у свідомості містян, однак його композиторська і громадсько-культурологічна діяльність мала важливі наслідки для становлення і розвитку музики. До історії Львова, Ксавер Моцарт увійшов насамперед як педагог, видатний організатор культурного життя, один із тих, хто, почавши від приватних лекцій музики аристократам, надалі приклався до заснування музичних професійних осередків.

Окрім того, Ксавер Моцарт був одним із перших музикантів на Галичині, який не тільки сам писав музику, але був виконавцем своїх музичних творів. Окрім того, Ксавер Моцарт утверджував так звану “демократизацію” музики, намагаючись залучити до цього мистецтва якомога більшу кількість слухачів із різних груп суспільства і національностей міста. Для цього, К. Моцарт сам виступав ініціатором провдення концертів, широко займався педагогічною діяльністю, навчаючи людей музичної грамоти і гри на різноманітних тогочасних інструментах. Серед музичних кіл, прийнято ввжати, що К. Моцарт відкрив так звану еру “вільних митців” у професійній музиці, що було справжньою музичною революцією у Львові того часу. Адже К. Моцарт був одним із тих, хто перконливо довів, що музика може бути різною, для найширших мас населення, і може достойно виконуватися не тільки в церкві, чи при дворі аристократів, або в оперному театрі. Відтак, саме це спричинило дуже динамічний розвиток музичного мистецтва у Львові: починають виникати різноманітні музичні гуртки, товариства любителів музики і різноманітні музичні салони. Сам Моцарт-син був одним із засновників заменитого осередку професійних музикантів, який мав назву “Товариство приятелів музики у Львові”. До цього товариства належали дуже відомі львівські музиканти, в яких склалися дуже тісні дружні стосунки із К. Моцартом, зокрема це: Кароль Ліпінські, Медерічі Детто Галлюс, Йозеф Ельснер.

Що ж стосується композиторської творчості та виконавства, то Ксавер Моцарт завжди перебував у тіні свого знаменитого батька. Проте, за свідченнями музикознавців, які вивчали становлення та розвиток, зокрема Л. Кияновської, музика К. Моцарта розвивалася в традиціях музичного романтизму. Більшість його музичних творів написані у Галичині та Львові. Також маємо згадки про те, що музикант створив два музичних твори, в яких відобразився його інтрес до українського музичного фолькльору: “Перший весняний день” та “Думка на руську тему”.

Так чи інакше, але творча діяльність Ксавера Моцарта спричинилася до розвитку музичного руху у Львові, хоча спирається на міцну класичну основу, вишукану, віртуозну фактуру. Саме тому Ксавер Моцарт є одним із фундаторів львівської музичної традиції. При цьому, варто зазначити, що К. Моцарт рішуче відходить від класичних консервативних форм, а навпаки намагається адаптувати музику до потреб часу і своєї доби, бо тільки така музика буде запотребована слухачами.

Оцінки:

0

Коментарі:

user
  • Реклама на сайті
  • Loading...