22°C
Ранок 18°C
День 24°C
Вечір 21°C
Ніч 15°C
27.227.6
31.9532.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
22°C
Ранок 18°C
День 24°C
Вечір 21°C
Ніч 15°C
27.227.6
31.9532.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Українське кіно: факти, міста, особистості

3922-11-4.jpg3922-11-4.jpg

Кінематограф швидко набув рис національного мистецтва. Майже по всіх більших містах на території сучасної України розвивалося кіномистецтво. Мало кому відомо, що ще за два роки до винайдення братами Люм’єр, кінознімальний апарат винайшов механік Одеського університету Йосип Тимченко. Власне він і вважається першим в історії кінооператором, бо ж першим здійснив кінозйомки своїм апаратом: зафіксував конференцію лікарів, яка проводилася 1893 р. в Одеському університеті.

Також Йосип Тимченко зробив перші кінозйомки кінних перегонів, які проводилися в Одесі. Випробування пристрою було успішним, проте Тимченко не запатентував свій винахід, а невдовзі і зовсім його закинув. Тепер перші в історії кіно кінескопи із Одеського університету зберігаються в музеї Мосфільму.

Паралельно з Тимченко, але на кілька років пізніше – в Харкові - першими документальними фільмами займався відомий фотохудожник Альфред Федецький. Згодом, коли покази коротеньких документалок стали дуже популярними в Харкові, швидко ширилися по Україні, Федецький здійснив новий крок у популяризації свого кіно: з грудня 1896 року почав вивозити свої документальні фільми власного виробництва до Парижу. І ці перші покази українського кіно були доволі успішні. Оскільки, він був ще й фотографом, це сприяло розвитку його основної діяльності – фотографуванню.

Щодо Львова, то тут, знайомство із кінематографом було започатковано найпізніше із всіх міст України. Першою локацією пов’язаною саме з кіно у Львові, вважається вулиця Крива Липа.

Так, у вересні 1896 року у кав’ярні на Пасажі Гаусмана (так, на той час називалася, вулиця Крива Липа) розпочались перші кінопокази. При цьому варто зауважити, що це були фільми із інших міст: Париж, Берлін, Відень. У Львові не було власного кіновиробництва аж до 20-х рр.. ХХ ст.

Кіно дуже швидко розвивалось в Україні і вже на початку 1900х рр..розпочались повноцінні зйомки кінофільмів. В основу перших українських повнометражних фільмів лягли сценарії за національною загальновідомою драматургією, тобто такого матеріалу який був відомий кожному. Тому перші українські фільми 1900-х рр..: «Наталка-Полтавка» та «Москаль-чарівник» І. Котляревського, «Наймичка» Т. Шевченка.

У цих фільмах знімалися корифеї української театральної сцени Марія Заньковецька та Микола Садовський, вони одразу зрозуміли перспективи та можливості нового мистецтва для акторів, і всіляко підтримували його розвиток. Зокрема, писали сценарії для нових фільмів. Також Заньковецька та Садовський підготували перший історичний фільм – «Богдан Хмельницький» за романом М. Старицького.

Ще одна окрема сторінка в історії українського кіно - це так зване «велике німе», створення і поширення жанру німого кінематографу пов’язане з ім’ям полтавчанки великої актриси Віри Холодної (фото), яка багато працювала на Одеській кіностудії.

Проте, події Першої світової війни, а згодом радянська влада цілком зруйнували український національний кінематограф. Адже кіно, як масовий, але незалежний вид мистецтва був небезпечний для влади, тому що мав великий вплив на велику кількість глядачів одразу.

Тому не дивно, що з 40-х рр.. ХХст. вже СРСР використовувало кінематограф як засіб радянської пропаганди.

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...