21°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
21°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Станіслав Лем: повернення додому

3914-%D0%BB%D0%B5%D0%BC2.jpg3914-%D0%BB%D0%B5%D0%BC2.jpgНайвідоміший у світі письменник- фантаст. Його твори перекладені більш як на півсотні мов світу, і досі виходять мільйонними накладами, інтерес до його творчості не минає і досі. Про письменника написано чимало книжок та статей, а його передбачення досі становлять неабиякий інтерес для науковців. Або й просто найвідоміший львів’янин у світі.

Зрештою, сам письменник у численних інтерв’ю на радіо та телебаченні, пресі та зустрічах із читачами підкреслював своє галицьке походження.

Прикметно, що він сам у своєму автобіографічному романі «Високий замок», менш відомому, ніж легендарний «Соляріс» розповів, що Львів для нього назавжди вкарбувався в пам'ять як своєрідна паралельна реальність. Очевидно, тому, він ніколи, ні в часи УРСР , ні після розпаду країн соцтабору не приїздив Львова. Лем не міг сприйняти те,що «совєти», зробили із його рідним містом.

Так, оповідаючи про свій львівський період життя: дитинство, юність, Станіслав Лем розповідав, що його батько, будучи лікарем, не дозволяв йому їздити на велосипеді, що саме тоді входив у моду. Батько майбутнього письменика вважав, що це принесе шкоду здоров’ю хлопчика. Однак, потай від батька, хлопчик опанував цей вид пересування, батькова заборона робила це “заборонене” навчання більш солодшим.

Відтоді, у Станіслава Лема, все життя була певна пристрасть до усіляких технічних пристроїв: від годинників до автомобілів. Тож, по закінченні Другої світової війни, Станіслав Лем вирішив вступати до політехніки, однак, через його не робітниче походження – у приймальній комісії хлопцеві відмовили. Хоча він склав всі іспити на відмінно. Бо він все літо відвідував репетиторів із геометрії та алгебри. Тож батько відправив Станіслава навчатися до медичного університету аби його не забрали до армії. Згодом сам письменник зізнається, що закінчив медицину тільки тому, щоб не йти до війська, бо мав непереборну нехіть до військової муштри.

Цікаві речі розповідав про Станіслава Лема його син – Томаш Лем. Т. Лем цікаво оповідає із зовсім несподіваного боку про великого письменника. Так, не зважаючи на свою прихильність до технічних новинок, він ними активно цікавився, комп’ютер не любив. І як тільки його не переконували домашні, що от цей пристрій для письменницької роботи кращий та зручніший, ніж друкарська машинка – Станіслав Лем тут виявився непохитно консервативним. Іронічно зауваживши, що перед тим, як винайти штучний розум, людям, варто було б винайти і штучний кретинізм.

Станіслав Лем, за оповідями сина, був навіть у фобіях і пристрастях систематичний. Не зважаючи на гостру форму цукрового діабету, яку він мав наприкінці життя, письменник не припиняв їсти солодощі, в неймовірно великих кількостях. При чому, доходило до кумедного, адже це була «контрабанда», яку він завзято ховав від рідних.

Тож вже після смерті письменника будинок був проданий, люди, які замешкали в тому будинку потім розповідали, що вони в найнесподіваніших місцях знаходили цукерки. Лем і тут залишився Лемом: його фантазія дозволяла йому робити «солодкі сховки» у несподіваних місцях.

Тепер ідеї Лема, популяризація його творів знову стала актуальною у його рідному місті. Адже цього річ було створено Міжнародний фестиваль «Місто Лема», яке будуть проводити у Львові раз на два роки. Крім багатьох відомих письменників із різних країн, куратором цього фестивалю є багаторічний секретар Станіслава Лема – Войцех Земек. Тож є всі сподівання на те, що Станіслав Лем знову повернеться до свого рідного дому – до Львова.

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...