23°C
Ранок 18°C
День 22°C
Вечір 22°C
Ніч 19°C
27.5527.95
32.232.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
23°C
Ранок 18°C
День 22°C
Вечір 22°C
Ніч 19°C
27.5527.95
32.232.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Чому бути жінкою варто вчитись все життя: історія

Як говорять в народі, "Чого хоче жінка, то Бог сам велить", - ці слова чудово підходять до біографії Софії Потоцької. Із куртизанки вона "дійшла" до графині, однак жоден з її чоловіків ніколи не сумнівався, що саме вона - найкрасивіша та найрозумніша, і що в його руках найцінніший скарб. Хто ж така Софія та яке життя вона прожила...

Всі знають, що в центральній частині України, а якщо точніше, це Черкаська область, розташований прекрасний дендропарк - "Софіївка". Однак, мало хточув його історію виникнення. А винна у всьому, як завжди, жінка...Саме Софія Потоцька просто причарувала графа, не залишивши йому інших варіантів, як підкоритись та догоджати їй - однак Станіслав Потоцький просто шалено кохав цю жінку...

Софія виросла у бідній родині та не знала, що таке розкіш. Навколо її історії ходять різні чутки та легенди. Однак, дещо спільного у всіх історій, все ж, є. приблизно у 70-80-х роках XVIII століття бідна мати продала обох дочок послу Каролю Лясопольському. Посол думав подарувати їх королю Станіславу Августу, однак краса 15-річної Софії так заворожила самого чоловіка, що він не лише залишив в себе, а й почав навчати дівчину. Пізніше, виявиться, що в неї просто дивовижні здібності до навчання - вона опанує етикет, вивчить декілька мов та освоїть інші премудрості дворянського світу...

За аристократичні манери, вміння підтримати будь-які розмови та надзвичайної сили красу все життя навколо дівчини крутитимуться кавалери. Серед них був Юзеф Вітт, який мешкав у Кам'янці-Подільському, і король Станіслав Август (якому спершу й призначалась), король Фрідріх ІІ і, вже пізніше, Людовік XVII, навіть, Григорій Потьомкін - всі вони тим чи іншим способом боролись за увагу чарівної дами Софії. Однак, на його щастя, чи горе, найбільше вподобала собі красуня сам Станіслава Потоцького.

Свого часу Станіслав був найвпливовішою людиною у Польщі - його статкам не було меж. Він не був холостяком, а його дружиною була Юзефіна, котру шанувала сама Катерина ІІ Не так просто було звернути увагу чоловіка на себе. Допоміг розум - не обійшлось без хитрощів та жіночого шарму.

Чутки про життя пані де Вітт поширювались дуже швидко - так само й Юзефіна знала про чарівну силу краси та привабливості Софії - навіть просто зустрітись із Потоцьким виявилось дуже важко - його дружина, практично, охороняла його. Через слуг Софія дізнавалась про вподобання сім'ї Потоцьких, про те, що і де розміщено в будинку і інші речі. З часом дізналась, що дружина Потоцького обожнює меблі, особливо антикваріат - це й зіграло на руку "спокусниці".

Коли, все ж, випала нагода потрапити в особняк подружжя, Софія (а тоді графиня де Вітт) продемонструвала просто дивовижну обізнаність у антикваріаті. Вона таємно вибрала найціннішу софу та висловила непідкупне захоплення меблями, закріпивши це деталями про рік та майстрів, які працювали над нею. Розмовляли жінки дуже довго, Юзефіна показувала дім, а Софія лише доповнювала все деталями - слуги їй теж розповіли що де стоїть. Невдовзі останній випала чудова нагода поговорити й з паном Потоцьким. Далі розповідають лише про їх довгу й красиву історію кохання...

Очевидно, Потоцький був неабияким романтиком, адже, щоб підтвердити свої почуття до коханої вирішив побудувати унікальний величезний парк в мальовничих просторах - для цього вони приїхали в Умань. Так, на майже 200 гектарах виникла "Софіївка" - парк з алеями, озером, фонтанами й цілим пантеоном статуй грецьких богів. Навіть вигадуючи собі дворянські походження, Софія не забувала про грецькі корені.

Це, напевне, найромантичніший аспект життя Софії Потоцької. Ніхто не знає, як цій жінці вдавалось причаровувати чоловіків, однак це не завадило їй жити на широку ногу, подорожувати та пізнавати світ та насолоджуватись життям. Існують відомості, що в віці 27 років вона отримала звання генерала російської армії - працювала з військовими таборами, які тоді розміщувались біля Хотина - в цей час графиня де Вітт знайомиться і з генералом Потьомкіним і деякий час працює в військовій сфері.

Сама "Софіївка" на довгий час стала символом втілення краси природи та миру серед частих гостей садиби - парку вищезгаданий Станіслав Трембецький - відомий поет клисицизму - присвятив місцю цілу поему - "Zofiówka", яку написав через у 1806 році.

Загалом, після смерті Потоцького, Софія не залишалась самою - останнім в списку "підкорених" став французький письменник. Він ж переклав на рідну мову поему про парк Трембецького. До слова, ось такий примірник творів Трембецького досі зберігається в Уманському краєзнавчому музеї)

Останні роки жінка багато часу віддала на благодійність, тож славу мала хорошу. ЇЇ проводжали в останню путь через довгий коридор з вогненних факелів - так всі, кому вона допомогла прощались із цією видатною жінкою.

Ось так, Софія Потоцька, - юна дівчина з нижчої верстви суспільства прожила таке цікаве життя. Її манерами, розумом та вишуканістю захоплювались чоловіки. В цей самий час жінки кидали в її сторону заздрісні погляди...Насправді, її існування оповите ще безліччю таємниць, пояснити які, на жаль, не може ніхто. Однак в пам'ять про себе вона залишила ось таку пам'ятку.

Головною перевагою в житті Потоцької було те, що вона вміла як ніхто інший показати себе, керувати, мислити хитро та просто зачаровувати. Відомих жінок в історії є досить багато, однак не всіх так сильно кохають, не заради всіх здійснюють такі подвиги, не всім дарують такі подарунки. Очевидно, наша героїня була саме такою жінкою - і вчилась нею бути все життя...


Авторка Соломія Максимишин

Фото та матеріали журналістці надали в Уманському краєзнавчому музеї

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...