12°C
Ранок 13°C
День 12°C
Вечір 12°C
Ніч 12°C
28.0528.45
32.733.35
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
12°C
Ранок 13°C
День 12°C
Вечір 12°C
Ніч 12°C
28.0528.45
32.733.35
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Що робити, якщо у вас вимагають хабар?

Наскільки високий показник хабарництва у Львові? Як поводитись, якщо посадовець вимагає подарунок за те, що і так зобов’язаний зробити?

Статистика

64 % львів’ян вважають хабарництво місцевої влади нагальною проблемою, 29 % - другорядною, і лише 2% львів’ян назвали корупцію міської влади неважливою проблемою (5% не дали жодної відповіді).

Наскільки серйозними є проблеми корупції у місцевій владі для Львова?Наскільки серйозними є проблеми корупції у місцевій владі для Львова?

Це – результати опитування, викладені на сайті НАЗК, проведеного на замовлення Канади на початку 2016 року. І, хоча, у порівнянні до аналогічного опитування 2015 року кількість занепокоєних хабарництвом львів’ян зменшилась на 3%, реальних покращень у цьому питанні поки що не помітно.

Кумівство у органах місцевого самоврядування 53% львів’ян також вважають суттєвою проблемою, 34 – проблемою другорядною і лише 6 – неважливим для Львова питанням (7% не дало відповіді).

Наскільки серйозними є проблеми кумівства у місцевій владі для Львова?Наскільки серйозними є проблеми кумівства у місцевій владі для Львова?

Однак цікаво і те, як часто громадяни або їх знайомі були змушені давати хабар (чи давали його по добрій волі) протягом останніх двох років. Серед опитаних 1% заявили, що їм відомо більш ніж про 5 випадків хабаря, у 2% львів’ян такі випадки ставались 3-5 разів за останні два роки. Раз або двічі давали хабар 14%, а 8% відмовились давати відповідь на питання, а (% не змогли дати на питання чіткої відповіді. А от 68% львів’ян заявили, що ні вони, ні їх знайомі жодного разу не давали хабар за останні два роки. Такий високий показник з усієї України зустрічається лише у Львові, та Запоріжжі (також 68%), Тернополі (73%) та Маріуполі (74%). Більшості ж опитаних у інших містах України доводиться «підтримувати» корупцію значно частіше.

Скільки разів ви або ваші знаомі давали хабар за останні 2 роки?Скільки разів ви або ваші знаомі давали хабар за останні 2 роки?

Незадоволені львів'яни і щодо дій місцевого голови у питанні подолання корупції – 44% опитаних вважають, що мер міста не докладає жодних зусиль для подолання проблеми, тоді як на захист А. Садового стало в половину менше мешканців – лише 23% (33% не дало жодної відповіді).

Чи докладає місцевий голова зусилля для подолання корупції у місцевій владі?Чи докладає місцевий голова зусилля для подолання корупції у місцевій владі?

Статистика говорить сама за себе – питання корупції насправді є досить важливим для нашого суспільства.

І саме тому досить важливо, щоб кожен знав як поводитись у випадку, якщо посадові особи або держслужбовці вимагають незаконну оплату своєї законної роботи.

Що робити, якщо у вас вимагають хабар?

В першу чергу, ви маєте визначитись із тим, чи для вас важливо мати чисту совість та бути чистим перед законом, чи для вас важливо швидко (хоча і за гроші) вирішити своє питання в обхід черг та бюрократичних процедур. Адже відверто – зовсім не кожен львів’янин готовий звертатись до поліції, а корупція процвітає не тільки за рахунок примусу зі сторони чиновників, а, часто, і за рахунок «ініціативи» самих громадян.

І, на жаль, багато громадян просто не знає алгоритму поведінки у випадку, коли посадовець вимагає чи натякає на отримання неправомірної вигоди. Ми зробили запит на адресу управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки національної поліції України щодо роз’яснення деяких аспектів ситуації, а також зібрали інформацію на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, та сайті «СтопКорупція».

 • В яких випадках потрібно повідомляти про корупцію? Чи розглядається як хабар лише отримання коштів певної суми?
 • Є кілька випадків, коли дії посадовця будуть розглядатись як корупційні та в яких необхідно повідомляти правоохоронні органи:
  • У всіх випадках, коли вам відомо про отримання посадовцем хабаря (грошей, подарунка або отримання ним переваг у будь-якій справі тощо)
  • У випадках використання посадовцем майна або коштів (які належать державі або комунальним господарствам) у власних цілях;
  • Якщо вам відомо про конфлікт інтересів, про який не повідомив посадовець;
  • Якщо вам відомо про неподання декларації або умисне викривлення фактів у заповненій декларації;
  • Якщо вам відомо про порушення щодо роботи посадовця із близькими особами (рідними та близькими).
 • Які докази потрібно мати для того, щоб розпочати перевірку посадовця? Чи може громадянин, не маючи ні письмових ні відео-доказів вимоги хабаря, звертатись по допомогу?
 • Якщо громадянину посадові особи чи державні службовці натякають або висловлюють вимоги щодо необхідності надання неправомірної вигоди, це вже розцінюється як готування до вчинення злочину та є достатнім приводом для звернення в правоохоронні органи.
 • Кому потрібно повідомляти про корупцію? Чи це є будь-який відділок поліції або конкретний номер телефону/email?
 • В першу чергу потрібно звертатись до територіальних філій Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Однак в окремих випадках можна звертатись і до НАБУ (Національне антикорупційне бюро України – у випадках злочину, здійсненого вищим посадовцем), НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції – у випадках порушення посадовцями подання електронних декларацій) або СБУ (Служба безпеки України).
  Повідомляти про факти злочину потрібно у письмовій формі.
 • Чи можна анонімно повідомити про хабарництво?
 • Громадяни мають право відмовитись надати інформацію про себе і це не є підставою для відмови розгляду заяви. Існують також телефони довіри, за якими можна повідомити про випадки порушення. Для прикладу, можна звертатись на безкоштовну лінію НАБУ - 0-800-503-200. Однак, у випадку усної передачі інформації ви маєте переконатись, що інформація фіксується (відео чи аудіозапис).
 • Чи несе кримінальну відповідальність особа, у якої вимагали хабар, якщо вона повідомила про це?
 • Громадянин, який добровільно повідомляє про вимагання у нього хабаря (кошті, подарунка чи іншої неправомірної вигоди) звільняється від кримінальної відповідальності.

P.S. Інформація, подана у матеріалі основана на окремих документах, публічній інформації, висвітленій на сайтах запобігання корупції. Ми, також, хочемо привести цитату посадовців управління захисту економіки у Львівській області департаменту захисту економіки Національної поліції України:

«Враховуючи те, що кожна ситуація, в якій зловмисники (Хабарники) вимагають або "натякають" на надання їм або третім особам неправомірної вигоди за вчинення чи не вчинення будь-яких дій, є індивідуальною, оцінювати її необхідно виходячи із всіх обставин, які сприяли або сприятимуть вчиненню особою даного правопорушення».

Відповідь на запит щодо алгоритму поведінки особи у випадку, коли у неї вимагають хабар.Відповідь на запит щодо алгоритму поведінки особи у випадку, коли у неї вимагають хабар.

У разі ж виникнення запитань щодо алгоритму поведінки у випадку вимагання у вас хабаря, рекомендуємо отримати консультацію юриста або консультацію за телефонами довіри.

Оцінки:

0

Коментарі:

 • user
  Гість 00:23, 01.07.2017
  супер
user
Loading...