19°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
19°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Конопля: що спільного у вишиванки, люльки і Обами?

Варто зазначити що ще якісь сто-двісті років тому до конопель в Україні було вкрай позитивне ставлення, адже з цієї рослини виготовлялось чимало предметів побуту, вона використовувалась в медицині, релігійних та містичних обрядах, згадувалась у сотнях пісень та приказок. І лише на початку ХХ століття конопля потрапила під заборону у переважній частині світу. Власне, саме в цей період її і почали найактивніше вживати у якості наркотику…

Конопля в українській традиції

7274-01_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%86%D1%96%D1%97.jpg7274-01_%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%86%D1%96%D1%97.jpg

Що важливо, для українських традицій конопля – це не тільки і не стільки наркотик. Де використовували цю культуру?

Ткацтво. Історики стверджують, що тканину з коноплі виготовляли вже у 8 тисячолітті до нашої ери! Наряду із льоном, коноплі були мало не основним матеріалом для ткацтва в Україні, адже тут дуже сприятливі кліматичні умови для її вирощування. Популярність конопляного полотна викликана його однозначними перевагами:

 • Воно добре зберігає тепло тіла в холодну пору;
 • Одяг з конопель зменшує потовиділення під час спеки;
 • Тканина не деформується від носіння (полотно не розтягується та не перекошується);
 • З кожним наступним пранням тканина стає м’якшою і приємнішою до тіла.

В Україні досі можна придбати конопляну вишиванку, однак ціни на такий одяг завищені саме через бюрократичні перепони для вирощування рослини у промислових цілях.

Паперове виробництво. З коноплі раніше робили папір так же, як зараз із дерев. Особливість – сировина досить швидко виростає і папір можна «виростити» за рік, а не за 50, як із деревами. До речі, властивість конопляного паперу – це міцність. А ще при виробництві не потрібно було додавати хімікати, такі як хлор, які додаються у випадку виробництва із деревини.

Релігія та магічні обряди. Прадавні українські оповідання стверджують, що ця рослина виросла зі сліз першої жінки – Єви, коли та плакала через вигнання з Раю. Хоча і до розповсюдження християнства на нашій землі цій рослині надавали магічного значення.

Коноплі мають як жіноче стебло, назване «маткою», так і чоловіче – «плоскун». Логічно, що жіноче стебло було символом родючості. Новонароджених дітей після першого купання прийнято було обв’язувати «маткою», щоб вони в майбутньому мали багато здорових нащадків.

Використовували коноплю і українські відьми – вона була потрібна для обряду виклику дощу та для позбавлення вроків. Коноплею можна було також і захиститись від відьом – у свято Івана Купала конопляним цвітом посипали пороги, щоб не дати «нечистим» пройти до хати.

Ще донедавна в українських селах все ще було прийнято сіяти одну грядку конопель, «щоб все інше гарно родило».

Медицина. Коноплю раніше використовували як засіб від багатьох хвороб. Нею лікували «статеві» розлади у чоловіків та «жіночі» хвороби. Нею ж знімали зубний біль. Конопляне масло використовували в народі для лікування туберкульозу. Але найефективніше ця рослина лікувала «рожу» (бешихове запалення).

Паління. Доволі розповсюдженим є питання «що курили козаки до того, як було відкрито Америку?», адже військо запорізьке із люлькою було нерозлучне, а тютюн на наш континент потрапив задовго після знаменитої експедиції Колумба у 1492 році (як вважають історики, тютюн прийшов до нас через кримських татар аж у другій половині XVI століття).

У народі вважають, що до конопля могла потрапляти до козацької люльки, хоч вона і не мала бути основним інгредієнтом суміші для куріння: є свідчення вживання інших рослин – чебрецю, полину, деревію, м’яти, тернового листя. До речі, звичай курити в «дотютюнову» епоху не тільки не псував здоров’я українських чоловіків, а і зміцнював його – трав’яні суміші використовували для лікування мало не усіх болячок – мінявся лише склад трав’яної суміші.

Цікавий факт: Деякі історики вважають, що назва «марихуана» походить від двох слов’янських імен «Марія та Іван».

Чому світ знову легалізує марихуану?

7276-02_%D1%87%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%83.jpg7276-02_%D1%87%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%B7%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%83.jpg

Сотні досліджень, проведених за останні 50 років, стверджують що конопля, попри певну шкоду організму, має і безліч корисних властивостей (власне, як будь-які ліки, які «одне лічать, інше калічать»). У багатьох країнах світу марихуану часто прописують у медичних цілях для лікування або полегшення перебігу таких захворювань, як хронічний біль, хвороба Альцгеймера, ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), розсіяний склероз, шизофренія, артрит, гепатит С, епілепсія (в тому числі важкі випадки у дітей) та рак. Пацієнт, звісно ж, вживає медичну, «чисту» від наркотичного ефекту траву.

Однак, в Україні не тільки не вживають коноплю для лікування пацієнтів, а, навіть, не можуть офіційно перевірити чи це лікування буде діяти. Вкінці квітня 2017 року семеро українських науковців написали відкрите звернення до Кабінету міністрів, в якому просять дозволити наукові дослідження речовин, які містяться в коноплі:

«В будь-якій розвиненій країні практично відсутні обмеження на використання психоактивних речовин в науковій діяльності» … «Уряд України позбавляє українське суспільство науково обґрунтованої інформації, яка безпосереднім чином впливає на здоров’я людини» … «ігнорування проблеми призводить до суттєвих загроз громадському здоров’ю, неефективного використання громадських коштів, зламаних життів тисяч і тисяч співгромадян», – звертаються науковці до Кабміну.

Як впливає конопля на людину і чому її називають наркотиком?

Називаючи коноплю наркотичною речовиною, варто не забувати, що до таких належать в тому числі і легальні алкогольні та тютюнові вироби – усі ці речі здатні викликати залежність, усі вони викликають змінений стан свідомості та спричиняють порушення роботи організму.

Відомо чимало випадків, коли вживання алкогольних напоїв піднімає або погіршує настрій, викликає надмірну агресію. Наприклад у сусідній Росії 82% усіх вбивств відбувається «під градусом». А конопля ж навпаки зменшує агресію, за що вона навіть отримала звання «мирного наркотика».

А які ефекти має саме вживання коноплі?

Перше, що варто відзначити: вживання коноплі «класичним» способом – через куріння, є найшкідливішим, адже так же, як і сигарети (нехай у меншій мірі), під час горіння конопля виділяє смоли, які осідають у легенях.

Конопля викликає наступні ефекти:

 • Пониження тиску всередині очного яблука і почервоніння білка очей;
 • Сухість у ротовій порожнині (що викликає бажання постійно пити рідину);
 • Відчуття холоду на шкірі (через що конопля стала дуже розповсюдженою у спекотних країнах, таких як Ямайка);
 • Прискорене серцебиття;
 • Розслаблення м’язів.

7275-03_%D1%87%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA.jpg7275-03_%D1%87%D0%BE%D0%BC%D1%83%20%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BA.jpg

В той же час при вживанні великих кількостей речовини, можливі наступні ефекти:

 • Суб’єктині зміни сприйняття реальності;
 • Незначні галюциногенні ефекти (яскраві спогади чи фантазії, змінення сприйняття кольору та музики);
 • Зміна настрою (залежно від конкретного організму та суб’єктивних зовнішніх умов – розслаблення або, навпаки, збільшення жвавості), яка є основною причиною популярності цього наркотика;
 • Пониження тиску;
 • Погіршення короткотривалої пам’яті (виключно під час дії ефекту вживання, тобто кількох годин);
 • Змінення концентрації уваги (погіршення або навпаки надмірна концентрація на власних діях);
 • Порушення координації рухів;
 • Сонливість;
 • Імовірна легка нудота (хоча в окремих випадках лікує напади нудоти);
 • Підвищення апетиту.

Однак довготривалих наслідків вживання коноплі немає – так стверджує американський медичний журнал «The Lancet». А от у алкоголю є чимало довготривалих наслідків, найбільш розповсюдженим з яких є цироз печінки.

Легалізація «травички» у світі

Протягом останніх десятиліть у багатьох країнах світу пом’якшують закони щодо вирощування та вживання марихуани. Що цікаво, є країни в яких повністю легалізували «траву», є країни в яких дозволено вживання виключно у медичних цілях, а є країни, в яких куріння офіційно не дозволено, але і в тюрму за це не потрапиш.

До прикладу, повноцінна легалізація (тобто для куріння заради запаморочливого ефекту, а не лише в медичних цілях) вже існує у окремих штатах США та Уругваї.

Часткова легалізація на цей момент діє у Нідерландах, Австралії, Аргентині, Бельгії, Грузії, Ізраїлі, Іспанії, Канаді, Мексиці, Північній Кореї, Португалії, Чехії, Хорватії, Фінляндії і Швеції. Остання країна, в якій дозволили вживання марихуани в медичних цілях – Греція. А сталось це зовсім недавно – 3 липня 2017 року. Закони, щоправда, різні. До прикладу, у Нідерландах закладам типу «кофешоп» дозволено продаж марихуани і продуктів із неї (до яких належать в тому числі відомі на весь світ кекси на конопляній олії). А у Іспанії ви можете законно вирощувати один кущ коноплі на особу для особистого вживання, однак не маєте права займатись продажем чи зберігати більше 25 грам речовини.

Для чого ж депутати цих країн дозволяють своєму народові вживання легких наркотиків? Відповідь доволі очевидна – заради грошей. До прикладу, в Канаді легалізована конопля щороку приносить у бюджет на 23 мільярди доларів більше, ніж сукупний продаж тютюнових, алкогольних та слабоалкгольних виробів.

Зірки і косяки

7277-04_%D0%97%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B8.jpg7277-04_%D0%97%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B8.jpg

Багато відомих особистостей відкрито заявляють про досвід вживання коноплі. Серед таких не тільки зірки шоу-бізнесу, які доволі активно порушують взагалі усякі закони. В різний час про свій досвід куріння марихуани говорили кілька колишніх президентів США - Барак Обама, Джордж Буш, Біл Клінтон, Джиммі Картер. До курців коноплі належить навіть знаменита історична постать – Джордж Вашингтон – у його щоденнику історики нещодавно знайшли докази.

Крім президентів вживали чи продовжують вживати «травку» і губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценеггер, колишній губернатор Аляски Сара Пейлін, підприємці Біл Гейтс та Х’ю Хефнер, спортсмени Майкл Фелпс (пловець, олімпійський призер) і Джеймс Леброн (баскетболіст). Звісно ж, це все стосується США, в якому цілком законно і вживати, і говорити про це відкрито. Один із найвідоміших астрофізиків ХХ століття Карл Саган також вживав коноплю.

І навіть найвідоміший сучасний науковець-підприємець Ілон Маск (зсновник численної кількості космічних програм, ідейний засновник компанії Tesla Motors, що виготовляє екологічно-чисті автомобілі) сказав нещодавно про марихуану: «У світі є багато речей, які є забороненими, але не мають бути такими».

Конопля в Україні

В 2012 році було дозволено вирощувати коноплю в промислових масштабах – як раз для виготовлення тканин, масла, мотузок. Щоправда, це «технічна конопля», яка абсолютно не містить канабінолу. Та і для вирощування такої необхідно подолати безліч бюрократичних перепонів та отримати ліцензію. Крім того, вам загрожуватимуть постійні перевірки, аби виявити відповідність рослин вимогам закону. І все одно ця складна справа себе окупає, кажуть підприємці.

А от для решти «неліцензованих» громадян вирощувати коноплю в Україні є заборонено. Хоча купувати чи продавати насіння коноплі можна. Справа в тому, що насіння не містить канабінолу – тої самої наркотичної речовини, яка і зробила цю рослину найвідомішим у світі наркотиком. Для чого ж тоді потрібно насіння? Його вживають у їжу – насіння коноплі (пророщене або свіже) знижує рівень холестерину, позитивно впливає на стан шкіри, допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань. Вживання насіння допомагає боротися із розвитком хвороби Альцгеймера, атеросклерозу і, навіть, раку.

Через прогалину у законі, в Україні абсолютно легально діє чимало магазинів, які продають також насіння тих сортів коноплі, які містять дуже багато наркотичної речовини. Діяльність цих магазинів особливо розповсюджена в інтернет-просторі.

Цікавий факт: вирощуванням наркотичних конопель в Україні найчастіше займаються… пенсіонери! Маленька пенсія та наявність власної землі у селах змушує літніх людей ризикувати, адже фермерством багато з них займаються все життя, а з кожного куща коноплі вони заробляють кругленьку суму, яка іноді доходить до половини пенсії. Так у 2013 році у нашій області було зафіксовано близько сотні випадків вирощування конопель пенсіонерами! І така статистика характерна не лише для львівської області – це розповсюджене явище по всій території України. Неодноразово плантації рослини було знайдено навіть на території АТО.

Статистика вживання в Україні

Згідно статистики, в Україні кожен четвертий громадянин молодше 30 років принаймні раз в житті пробував коноплю.

При цьому, Львів належить до тих міст, де менше за все вживають марихуану. Пов’язано це, очевидно, із давною розповсюдженістю культури саме у степовій частині України, адже скільки законів би не випустили депутати, жоден із них «не взяв у руки сапку і не пішов полоти коноплі», – сміються фермери.

Цікавий факт: Хоча за кілька кущів коноплі на ділянці у вас можуть початися серйозні проблеми із законом, ця рослина є доволі розповсюдженим у степовій частині України бур’яном, з яким, до речі, не так легко боротись. Рослина росте вздовж пшеничних полів, у занедбаних парках та під вікнами багатоповерхових будинків. Деякі кущі досягають метрової висоти. Щоправда, вміст наркотичної речовини у дикій коноплі мінімальний.

На початку травня 2016 року екс-начальник Департаменту протидії наркозлочинності Нацполіції України Ілля Кива зробив скандальну заяву: він сказав, що кожен четвертий нардеп України вживає наркотики (маючи, щоправда, на увазі усі види наркотиків, а не виключно коноплю).

«Конопляний марш»

7278-05_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0.jpg7278-05_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B0.jpg

В Україні вже не вперше проходять марші, основною ідеєю яких є «декриміналізація марихуани».

Важливо зазначити, що це не тотожне «легалізації» поняття. Учасники «Української конопляної асоціації» заявляють, що представники поліції часто використовують знайдені у людей «кілька грам трави» як привід вимагати хабар. А участю у маршах вони намагаються добитись наступних змін:

 • Дозволу вживання конопель у медичних цілях, дозвіл займатись науковими дослідженнями канабінолу;
 • Зняття кримінальної відповідальності з осіб, які зберігають незначну (не достатньою для продажу) кількістю марихуани;
 • Заміни кримінальної відповідальності лікуванням, адже «наркоманія це не злочин, а хвороба».

Попри всі спроби, поки що такі марші привертають більше уваги зі сторони агресивно-налаштованих націоналістів, ніж зі сторони депутатів. Останній такий марш, який відбувся 29 жовтня 2016 року, обернувся сутичкою прихильників та противників ідеї. Під час події було затримано кілька членів партії «Свобода», які вступили у бійку із учасниками мітингу. А членів маршу доводилось супроводжувати представникам поліції, аби захистити їх від фізичної розправи.

Стає очевидним, що протягом ближчих років (якщо не десятиліть) жодних змін у відповідних законах не буде прийнято, не зважаючи на досвід європейських країн.

Для чого взагалі легалізувати коноплю?

!!! Автор матеріалу ні в якому разі НЕ виступає за вживання коноплі. Більш того, автор є противником будь-яких наркотиків, до яких, в тому числі, відносить також легальний алкоголь і тютюн !!!

Однак, будучи противником вживання, я виступаю за ідею легалізації для того, щоб вживання могло стати підконтрольним державі, а не наркобаронам. Тим паче, суспільна думка щодо коноплі змінюється протягом останніх десятиліть у громадян багатьох держав. Уже тепер, згідно опитування, 18.7% львів’ян підтримують ідею легалізації марихуани. Що цікаво, в іншому туристичному місті України – Одесі, легалізацію підтримує аж 25% громадян!

В контексті цього, варто хоча би теоретично розглянути, яку вигоду отримає держава від часткової легалізації марихуани:

 • Легалізація коноплі дозволить контролювати її обіг за допомогою акцизів, податків і ліцензування;
 • Багатомільярдний тіньовий бізнес стане невигідним – його замінять офіційний «білий» бізнес, який забезпечить тисячі громадян офіційною роботою а державу – великим прибутком до казни;
 • Використання марихуани в медицині дозволить значно просунутись у питаннях подолання таких захворювань як рак, ПТСР, хвороба Альцгеймера, епілепсія та інших;
 • Значна частина корупції у органах правопорядку пов’язана на цей момент (на думку «Української конопляної асоціації») саме із хабарями за невідкриття справи про зберігання кількох грам марихуани. Після легалізації поліція зможе займатись лише реальними наркоторгівцями, а не простими курцями;
 • Традиційна форма боротьби (кримінальна відповідальність, примусове лікування) зникне та дозволять зменшити кількість роботи для органів правопорядку, що дасть можливість сконцентруватися на нагальних питаннях суспільства, таких як корупція;
 • Легалізація зможе збільшити потік іноземних туристів з Європи.

Пам’ятаєте вислів Отто фон Бісмарка: «Не можеш перемогти – очоль»?

Тисячолітні традиції використання коноплі у абсолютно різних сферах життя, масова розповсюдженість марихуани попри усі заборони, кримінальну відповідальність та примусове лікування говорить лиш про одне – проблему вживання коноплі неможливо повністю викорінити. То, можливо, варто скористатись порадою «залізного канцлера» і взяти обіг наркотичної речовини під контроль держави?


При написанні матеріалу було використано окремі дані із більш ніж 15 джерел: матеріали друкованих та інтернет-видань, Вікіпедії та особистих розмов із лікарем наркологом. На жаль, технічної можливості навести усі гіперпосилання на публікації, як просять деякі із інтернет-видань «у вигляді гіперпосилання не нижче першого абзацу тексту» немає, оскільки часто було використано не більше одного речення і жодне із джерел не було використано у перших абзацах тексту. Крім того, просимо звернути увагу, що деяка інформація не носить офіційний характер.

Також повторюємо, що автор статті не агітує за виживання будь-яких наркотиків а приводить лише дані про це питання, досвід інших держав та робить суб'єктивні висновки, які не претендують на право називатись істиною.

Оцінки:

1

Коментарі:

 • user
  Гість 11:44, 10.07.2017
  Пам'ятаю відгук на сумку із конопляної тканини (вже не знаю, чи то плюс чи мінус): "не куриться, не вставляє".
user
Loading...