25°C
Ранок 20°C
День 27°C
Вечір 24°C
Ніч 15°C
26.7527.2
30.0530.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
25°C
Ранок 20°C
День 27°C
Вечір 24°C
Ніч 15°C
26.7527.2
30.0530.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Італія - що ж насправді пішло не так?

Як так сталося, що Італія стала найбільшим вогнищем поширення коронавірусу в Європі, а новини звідти останні місяці нагадують фільми жахів? Журналісти – аналітики The New York Times вважають, що винуватцями трагічно швидкого поширення вірусу могла стати недооцінка ситуації і недбалість органів влади на місцях.

Як починалась паніка планетарного масштабу?

Перша, дещо фрагментована інформація про COVID-19 почала просочуватися в ЗМІ з Китаю в грудні місяці 2019 року. Характерно, що комуністична влада Китаю тривалий час заперечувала епідемію коронавірусу в Китаї. Наприклад, лікарю, який перший повідомив про загрозу, навіть оголосили догану (яку потім посмертно скасували). Та вже в другій половині січня китайські ЗМІ лавиноподібно почали публікувати інформацію про масові зараження новим штамом вірусу, публікуючи фото та відео закриття на карантин міст-мільйонників, масштабних процедур дезінфекцій вулиць та будівель, будівництва ударними темпами нових лікарень. Деякі експерти пов’язують це з тим, що на початку року Китай остаточно програв в економічній війні Сполученим Штатам Америки, що було зафіксовано в торгівельних угодах від 15 січня 2020 року. Тому владі Китаю було конче необхідно перемкнути фокус китайського суспільства на щось важливіше. А що може бути важливіше для пересічного обивателя, ніж особиста безпека?

Більшість світових ЗМІ почала розтягувати подібні повідомлення, наче гарячі пиріжки. Причина банально проста - чим більше новини конкретного ЗМІ лякають чи зачіпають емоційно - тим більше в нього глядачів/читачів/слухачів, тим самим і вищий рейтинг. Чим більше залякані громадяни країни - тим легше ними керувати, а не рідко - і маніпулювати. Тому уряди більшості країн зайняли позицію спостерігача і не намагались проводити інформаційно – роз’яснювальну роботу з своїми громадянами.

Масла у вогонь підлив звіт ВООЗ , який не враховував що більшість випадків захворювання на COVID-19 проходить безсимптомно і майже взагалі без ускладнень, тому не враховувались в статистичних даних. Таким чином, смертність від коронавірусу на ранніх етапах згідно звіту складала більше 17%, а для людей похилого віку - майже 22%. З часом ці фактори були враховані , але на той момент скринька Пандори з скрипом відчинилась, і з її нутрощів важким туманом попливли по планеті липкі пасма страху і паніки. Світ, як завжди, поділився на кілька таборів: тих, що кинулись скуповувати крупи, консерви, сіль, маски і антисептики, до крові натирали руки милом і генерували в соцмеражах десятки репостів на тему Апокаліпсису; тих хто вважав епідемію черговим «маркетинговим ходом», спробою обмежити їх права і свободи, бачив у епідемії чергову «змову» фармакологічних компаній з урядами країн; та тих, хто з подивом і іронією дивився на перших і других, спершу намагаючись використати масову істерію і паніку, щоб хайпанути і потролити, і вже тільки з часом, коли факти смертей внаслідок епідемії було важко заперечити – знехотя починав виконувати рекомендації медиків та вимоги влади.

Що ж відбувалося в Італії.

20 лютого, на півночі Італії виявлено першого інфікованого вірусом COVID-19.

Невдовзі, в регіоні Вендето зареєстрували перший летальний випадок від коронавірусу.

І лише на четвертий день розповсюдження хвороби, уряд Італії вирішив ввести карантинні обмеження, що передбачали закриття шкіл, музеїв, театрів, релігійних та спортивних заходів. Карантин охопив 10 міст навколо провінції Лоді та провінції Падуя (Венето). Загалом на карантині опинилося 50 000 жителів. Ресторани та бари залишалися в робочому режимі до 18:00 години.

Карантинні обмеження ввели для того, щоб зменшити розповсюдження вірусу країною, та перш за все для того, щоб захистити людей похилого віку та пенсіонерів, котрі відносяться до групи ризику. Але вийшло все як в тій приказці – «хотіли як краще, а вийшло…». В умовах паніки, що набирала обертів, доглядальниці та медсестри, переважна більшість яких поприїжджали з країн Східної Європи на заробітки в Італію поспіхом покидають країну, уряд якої говорить про наміри закрити кордони, а з часом і сполучення між регіонами країни на невизначений термін. Саме вони доглядали вдома італійців похилого віку та осіб з обмеженими можливостями, надавали їм таку необхідну допомогу, та, по суті – робили їх життя відносно комфортним.

Розпал паніки.

Італійці починають масово привозити своїх родичів похилого віку та інвалідів, які залишились без нагляду та належної допомоги, в лікарні. Проте, в лікарнях країни необхідна кількість лікарів та медсестер вже є критично недостатньою, адже влада закрила школи та дитсадки і більшість медпрацівників змушені залишатися вдома зі своїми дітьми. Відмова лікарень приймати осіб похилого віку та інвалідів (частина з них були самотніми чи покинутими), призвела до ще більшої паніки та непоодиноких смертей, серед яких стали все частіше траплятись випадки смерті у відносно молодих людей.

На 12 день розповсюдження коронавірусу, кількість інфікованих сягала близько 2 000 осіб. Проте, схоже,для уряду Італії це не стало достатньо вагомим аргументомдля жорстких мір карантину, адже в цей самий час Мілан відкриває кафедральний собор та дозволяє відвідування деяких місцевих музеїв.

І лише 8 березня, коли було вже зафіксовано понад чотири сотні смертей, на півночі Італії ввели масштабний карантин. Проте, цього часу було достатньо, щоб люди переїхали в інші регіони, тим самим розповсюджуючи інфекцію.

Пік паніки.

Відповідно до медичного протоколу, якщо у небіжчика позитивний тест на коронавірус, то вважається, що від нього він і помер. І тут починається справжній хаос. Похоронні фірми масово відмовляються ховати інфікованих коронавірусом, боячись заразитись. Уряд Італії не розгубився та видав закон про спалювання тіл померлих від коронавірусу. Проте, влада не врахували одну деталь. Кількість крематоріїв в католицькій та побожній Італії можна перерахувати на пальцях. Відповідно, за дуже короткий час усі крематорії були переповнені. Тоді труни з померлими вирішили доставляти в деякі церкви.

16874-foto.jpg16874-foto.jpg

Фото взято з соцмереж

Від опублікованих в соцмережах, а потім і у світових ЗМІ фото та відео вервечок трун в холодних залах церков та колон військових вантажівок, що відвозили труни з померлими від COVID-19 в крематорії та на цвинтарі почали закрадатись сумніви, а за ними і страх навіть в деяких циніків та скептиків. Кількість мемів та жартів на тему корона вірусу почала зменшуватись в геометричній прогресії. Реальність виявилась моторошнішою за хоррори Стівена Кінга.

Загальнонаціональний карантин в Італії оголосили лише після трьох тижнів розповсюдження коронавірусу в країні. Це сталося, коли вже 10 000 італійців були заражені та 450 осіб померло. Карантин карантином, проте бари та ресторани далі могли продовжувати свою роботу до 18:00 години.

І тільки на 22-30 день епідемії, коли 47 000 осіб були заражені та зафіксовано 4 000 летальних випадків, влада почала закривати бари, ресторани та магазини.

«Занадто пізно ми зрозуміли, що до нас дістався вірус» - з гіркотою сказав вірусолог Роберто Буріоні в інтерв’ю одному з американських видань.

«Граблі» інших країн.

Німеччина та Іспанія теж зіткнулися з смертельним вірусом. Частина клінік не мали змогу приймати хворих на лікування, але не через причину переповненості лікарень, а тому, що у деяких медпрацівників було виявлено позитивний результат тесту на коронавірус. В більшості випадків наявних симптомів не було виявлено, проте тут проблема полягає в інкубаційному періоді, який триває 15 днів. Медики були змушені іти на карантин згідно з медичними протоколами.

Америка теж зіткнулася з проблемою системи охорони здоров’я. Через карантин в деяких штатах виникла критична нестача медичних сестер, а законодавчі норми не дозволяють інтернам працювати в лікарнях та заповнити цю нестачу.

І накінець…

Попри все вищесказане, ситуація з коронавірусом в Італії іде на спад. Хоча бувають дні коли кількість інфікованих знову різко стрибає вгору, проте це радше виняток, ніж тенденція. А завищені показники летальних випадків та переважна смертність людей старшого віку – скоріш наслідок масової паніки, халатності влади, гіперболізування ситуації в країні засобами масової інформації та проблем в системі охорони здоров’я, що роками замовчувались.

Чи варто недооцінювати загрозу COVID-19?

Безумовно НІ. Загроза інфікування реальна. Як реальні і випадки ускладнень та летальних випадків внаслідок важкого перебігу хвороби. Вже зараз зрозуміло, що пандемія COVID-19 стала справжнім чорним лебедем для світової економіки, а падіння показників економіки України у зв’язку з карантинними заходами в умовах кризи світової економіки, наразі не візьмуться спрогнозувати навіть найкращі світові експерти.

Безперечно, ми закликаємо дотримуватись вимог та рекомендацій місцевих і центральних органів влади, бо адміністративні та кримінальні покарання за порушення цих вимог - ще більш реальні, ніж загроза інфікування))

Проте! Варто пам’ятати, що страх ще нікому не допоміг конструктивно вирішити проблему, а паніка та істерія лежать на тій же поличці, де і безвідповідальність та халатність. Тільки тверезий розум, зібраність та розсудливість допоможе вийти з ситуації, що склалась з мінімальними втратами, місцями – навіть використати кризу та карантин на користь.

Будьте здорові, бережіть своїх близьких!

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...