18°C
Ранок 13°C
День 20°C
Вечір 17°C
Ніч 10°C
26.7527.2
29.9530.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
18°C
Ранок 13°C
День 20°C
Вечір 17°C
Ніч 10°C
26.7527.2
29.9530.6
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

«Дитя Львова»: Мар’ян Панчишин

В Україні тривалий час проводиться медична реформа, тривають різноманітні дискусії як закуповувати ліки, які лікарі необхідні, а які ні, і взагалі яка має бути медицина взагалі.

Мимоволі згадуються ті, хто був біля витоків української медицини впродовж її існування як такої. І серед цілої плеяди імен виділяється постать Мар'яна Панчишина. Скажімо, коли про знаменитого кардіохірурга Миколу Амосова чи Олександра Богомольця існують цілі томи, відзнято багато телепередач, то ім'я Маряна Панчишина для багатьох львів’ян і сьогодні залишається маловідомим. А колись його називали – «дитя Львова». І це ласкаве прізвисько знаменитому лікареві дали не випадково.

4106-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%BD.jpg4106-%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D1%87%D0%B8%D1%88%D0%B8%D0%BD.jpg

Так він народився у Львові в українській родині, і цього вже було достатнього для того, щоб шлях у медицину ще й у цьому місті де домінували поляки був йому закритий назавжди. Однак, заможні міщани створили спеціальний грант або стипендію для талановитого хлопця і Мар’ян став студентом медичного факультету Львівського університету. Після закінчення навчання, його як талановитого випускника призначили завідувачем одного з перших рентгенологічних кабінетів у Львові. Однак, із початком Першої світової війни молодого лікаря мобілізували до армії, де він воював в складі українських січових стрільців. Саме на війні займався організацією проти епідеміологічних шпиталів.

Крім того Мар’ян Панчишин активно займається лікуванням та реабілітацією саме українських вояків, при цьому публічно відмовся присягнути польській владі,за що після повернення з фронту його офіційно звільнено з університету за політичні погляди. Але молодий військовий лікар спираючись на свою дедалі більшу популярність відкриває свою першу приватну медичну клініку у Львові. Невдовзі навіть усвоєму приватному будинку Панчишин облаштував протитуберкульозний диспансер. Проблемою туберкульозу та епідеміологічними захворюваннями лікар цікавився ще з часів навчання в університеті, тождля більшої ефективності лікування навіть придбав власний рентгенологічний апарат.

Адже до нього на лікування приїздили лікуватися зі всіх куточків Західної України, він справді став визнаним народним лікарем. Протепотреба у професійних медиках була дуже гострою. Тож у його приватній клініці приходили вишкіл багато майбутніх українських лікарів. Мар’ян Панчишин навіть організував спеціальні неофіційні курси для лікарів. Власне лікар Мар’ян Панчишин вирізнявся серед інших своїх заслуг системним вирішенням того чи іншого питання. За таке послідовне відстоювання національних українських позицій в медицині лікаря Маряна Панчишина зненавиділи львівські поляки чи точніше шовіністи. У Львові напередодні Другої світової війни прокотилася хвиля вбивств відомихукраїнських громадських діячів,серед них кількох знаних лікарів: Андрія Подолинського та Олександра Ластовецького, які були учнями самого Маряна Панчишина та працювали в його приватній клініці. Навіть над самим Панчишиним нависла загроза вбивства, тож тогочасний глава греко-католицької церкви Андрей Шептицький запропонував лікареві тимчасово перебути такі складні часи на території св. Юрської гори, в митрополичих палатах. Зрештою, в цьому не було нічого не дивного, адже Мар’ян Панчишин був особистим лікарем Шептицького. Проте неможливість займатися улюбленою справою, до того ж нервові потрясіння пов’язані із вбивством та переслідуванням українських лікарів призвели до того що сам Мар’ян Панчишин передчасно помер від інфаркту.

Ясна річ в радянські часи про національно орієнтовано лікаря було прийнято замовчувати. Однак із здобуттям незалежності ситуація мало змінилася. Відкрито пам’ятник лікареві біля головного приймального відділення обласної клінічної лікарні, функціонує меморіальний музей історії львівської медицини, в тому будинку де жив лікар, проте постать Панчишина так і залишися поза увагою історії Львова.

Оцінки:

0

Коментарі:

user
Loading...