7°C
Ранок 5°C
День 14°C
Вечір 10°C
Ніч 3°C
27.127.65
29.229.86
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
7°C
Ранок 5°C
День 14°C
Вечір 10°C
Ніч 3°C
27.127.65
29.229.86
Безкоштовно в газету "ЛО"! Подати оголошення Безкоштовно
Став свідком? Розкажи іншим! Подати Матеріал
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

​Чому майбутнє за Блокчейн?

Нещодавно проривом у світі стала криптовалюта «біткоїн». Успіх пов’язаний з її незалежністю: на неї не впливає ні долар, ні від нафта, ні навіть вибори у Великій Британії. І поки всі розбираються, що це за криптовалюта і як навчитись «видобувати біткоїни», ми хочемо вам розповісти про новий винахід, до якого нас, простих смертних, вже готують ІТ-шники.

Це технологія Блокчейну, яка за словами Максима Празднікова, керівника компанії Logitech в Україні, змінить світ не менше, ніж свого часу це зробив Інтернет.

Звідки з’явилась ця технологія?

Невідомий винахідник Сатосі Накамото (кажуть, що за цим псевдонімом стоїть австралійський підприємець Крейг Райт) ще у 2008 році описав, а у 2009 році представив першу електронну валюту «біткоїн», яка працює на основі Блокчейну.

Згодом «біткоїн» розвивався: все більше великих підприємців та компаній визнавали статус цієї криптовалюти. А в деяких країнах навіть почали офіційно дозволяти операції з біткоїнами. Так вже за 2 роки після створення, у Америці чоловік вперше розрахувався біткоїнами за дві піци. На них він витратив 10 тисяч одиниць криптовалюти.

Стрімко розвиватись валюта почала з 2013 року – тоді її визнали на міжнародному рівні. У Швейцарії визнали криптовалюту як іноземну валюту, а ще через 2 роки Європейський суд зняв ПДВ на операції з обміну біткоїну на інші валюти.

Станом на сьогодні курс 1 біткоїна становить близько 7 500 доларів.

Разом з розвитком популярності «біткоїну», розробники заговорили про основу, завдяки якій вона працює – Блокчейну та про інші варіанти її використання.

Блокчейн (від англійського block — блок, chain — ланцюжок) - це технологія збереження різноманітної інформації.

Її унікальність полягає у тому, що:

Система блокчейн - децентралізована

У цієї технології збереження інформації немає головного сервера – місця, де буде зберігатись ваша інформація, немає однієї головної особи, які ви довіряєте свої дані, інформацію, гроші.

В реальному житті у людей виникали проблеми при укладенні договорів, виплаті кредитів і т. д. Адже з готовим посередником і довіреною особою може або «щось статись», або він навмисно може зіпсувати чи знищити ваші дані. В Блокчейні у вас відпадає питання довіри і чесності посередників, бо останніх просто не існує.

Гарною ілюстрацією того, як зберігається інформація у цій технології, є історія товарних відносин давнього племені Япів. У цього невеликого племені на острові були розташовані величезні круглі камені – це були їхні «монети», які важили близько 200 кілограмів. Япі, враховуючи те, що рухати камені було проблематично, знайшли спосіб вирішення товарних відносин і без їхнього переміщення. Вони просто розмістили їх на видних ділянках острова і кожен дорослий яп напам’ять знав, хто є власником якої монети. Коли хтось хотів укласти договір, вони повідомляли іншим членам племені, що власник певної монети змінюється і тепер вона належить іншому. І тільки після домовленості про передачу і оголошенні своїх намірів угода вважалась здійсненою.

В сучасних реаліях це така собі розподілена бухгалтерська книга: кожен має інформацію про угоди, переміщення і продаж. Навіть у випадку, якби хтось хотів привласнити собі чужу монету, це б йому не вдалось, адже інформація про те, хто володіє монетою була відома всім і угоду просто б не підтвердили.

За такою ж технологією «розподілення» зберігається інформація і в Блокчейні. Ваші дані не зберігають на одному головному сервері, а продубловані на сотні і тисячі рівноцінних елементів (комп’ютерів) у системі. Це захищає інформацію від втрати та будь-яких зазіхань на неї.

Вона є послідовною

Ваша інформація не просто зберігається у Блокчейні, вона зв’язується іншою, чиєюсь інформацією послідовним ланцюжком. Введені дані не можна змінити чи видалити. Пояснемо на прикладі купівлі-продажу квартири: у завантажені всистему дані про власніть квартири не будуть вноситись правки, а кожний новий договір купівлі-продажу зберігатиметься окремим, новим документом. У підсумку у нас буде повний перелік даних, наприклад про зміну власника. Саме за рахунок цього достовірність документів автоматично буде підтверджена і без нотаріуса. В майбутньому саме на основі Блокчейну планують створити безнотаріусну систему відносин.

Інформація в системі спеціально шифрується

Коли ви вносите інформацію в систему, вона не зберігається там у реальному вигляді – фото, відео чи текстовим файлом, а автоматично кодується. В результаті ми отримуємо двадцятизначний набір символів та букв, який називається токен. Токени – це ключі, до внесеної інформації.

Наприклад, ви зберігаєте свій реферат. Для вашої інформації система підбирає унікальний код, який є такою собі короткою характеристикою цього файлу, якщо хочете – її математичним «епіграфом». Зауважимо, що код вашого файлу залежатиме не лише від характеристики інформації, а й від попередньої інформації, що розміщена на сервері. Таким чином всі файли пов’язуються між собою за принципом пазлів, а код підбирається, враховуючи попередню частину закодованої інформації.

Тому, якщо шахрай захоче видалити чи змінити вашу інформацію на одному з серверів (навіть якщо спробує змінити кому або крапку в тому ж рефераті), код інформації повністю зміниться. Це не відповідатиме старому файлу. Система помітить, що «пазли не підходять» або один з них «зник» і автоматично виправить помилку – замінить зіпсований варіант вашої інформації на правильний. Тож ця хакерська атака не загрожує ні системі, ні вашій інформації.

Де використовуватимуть Блокчейн?

Захист особистих даних

По всьому світі хакери зламують акаунти, залізають у приватні комп’ютери відомих політиків чи зірок. Більшість особистої інформації селебрітіс оприлюднюється саме так. Звичайним людям хвилюватись про те, що хтось оприлюднить їх домашні фото, немає потреби. Але коли справа доходить до особистих рахунків і документів…Так, тепер зловмисники здатні залізти у ваш рахунок в банку та зняти гроші, чи зробити винним у інших фінансових махінаціях, змінивши особисті дані.

Блокчейн завдяки своєї децентралізованій системі та захисту від хакерських атак надійно зберігатиме ваші дані, фінансову звітність та інші важливі документи у своїй системі без можливості «витоку» чи зламу.

Система захищеного програмного забезпечення

Здається, що попри технологічний «бум», звичайна людина мало стикається з новітніми технологіями, але це не так. Зараз постійно оновлюється не тільки програмне забезпечення смартфонів, а навіть літаків.

(Я здивуюсь якщо вас не вжахне те, що ви можете розбитись лише через помилку чи вірус в системі програмного забезпечення літака)

Завдяки системі захищеного програмного забезпечення, що стежитиме за якістю та «правильністю» програмного забезпечення того ж самого літака, можна буде уникнути хакерських зломів, чи аварій через помилку.

А діятиме це на базі того ж самого Блокчейну.

До прикладу, уявіть сотню однакових літаків, які підтримують зв’язок один з одним в мережі. Ваш літак перед вильотом бере програмне забезпечення, наприклад, крил і завантажує його в базу даних. Після цього код програмного забезпечення одного літака порівнюється з кодами інших, щоб перевірити чи вони збігаються. Якщо, так, то можна бути впевненим, що програмне забезпечення завантажено та встановлено правильно, якщо ні - то з мережі автоматично завантажиться перевірена і якісна версія ПЗ.

Нотаріальні послуги

Ми вже трохи зачіпали тему нотаріальних послуг у ключі Блокчену. Тож окрім того, що дані будуть «завірені», адже ні видаляти, ні вносити правки до них не можна буде, то в системі також можна ставити на внесену інформацію «мітки часу». таким чином у мережі міститиметься інформація про певні угоди, домовленості, які можна буде знайти і відсортувати «за часом». В таких випадках свою правоту довести буде в рази швидше ніж за наявності третьої сторони – нотаріуса.

Також в планах ІТ-шників створити спосіб цифрового голосування, який забезпечить доступність, анонімність та достовірність цього процесу.

Розробники прогнозують використання технології Блокчейну у будь-якому секторі: хай це медицина, банківських сектор, держсектор чи енергетика.

Зараз вже певні проекти на основі Блокчейну успішно реалізують за кордоном. Хоча до нас ця технологія у нормальному вигляді прийде не швидше 4-5 років, але варто вже зараз взяти її собі на замітку.

Автор Ковальська Світлана

Оцінки:

0

Коментарі:

user
  • Реклама на сайті
  • Loading...