-0°C
Ранок -2°C
День 0°C
Вечір -2°C
Ніч -3°C
27.527.9
32.833.4
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
-0°C
Ранок -2°C
День 0°C
Вечір -2°C
Ніч -3°C
27.527.9
32.833.4
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Ярина Волошин: "Вибори – ілюзія повноважень народу!"

Світ влаштований так, що той, хто отримує владу, переважно, починає жити для себе. Якщо загалом говорити про політологію, то там діють свої закони, які людям, нижчим за статусом, просто не зрозуміти. Але доволі часто ми можемо зустріти молодь із іскрою в очах, які все ж хочуть щось змінити, пояснити, допомогти, жити в кращому суспільстві і рости...Хочу познайомити читачів з львівською спільнотою анархістів (звісно,це жарт:)...рухом «Автономний опір».

Зі мною погодилась порозмовляти Ярина Волошин – активістка, та одна з ідеалістів, які заснували й продовжують працювати в русі, втілюючи ідеї власного майбутнього...Отож, що таке «Автономний опір» та чим займаються його учасники, дізнаєтесь у цьому інтерв'ю.

- Ярино, як можна краще описати форму вашої діяльності, що представляє ваш рух?

- Ми офіційно, як організація, зареєструвались лише в 2016 році, але діємо саме як рух ще з 2009. Це, ніби, більше, ніж громадська організація, адже може мати підрозділи, структуру, яка вільно змінюється – ширше в можливостях, та менш закрите в рамках.

- Хто був ініціатором такої діяльності?

Це була група людей. Розумієте, після часів Майдану, громадські організації (ГО) – це вже інше, їхня роль і формат трохи змінились. А у 2009 році, більшість політичних організацій були структурами, які виконували підставну роль для більших політичних суб’єктів. Такі ГО використовувались в ручному режимі у потрібний момент. Нам хотілось віднайти щось інше, нове та дієве.

- Що стало джерелом натхнення?

Ідеї ми почерпнули з європейських рухів. Більшість з них взагалі не є реєстрованими, фіксованими тощо. А от форма діяльності...вона більш хаотична, однак менш бюрократична.

- Не було нічого конкретного, на що б ви звернули уваги – лише форма діяльності?

Так. Вона (форма діяльності – прим. С. М.) у такому вигляді має більш шансів на існування, більше шансів привабити учасників, ніж стандартне фіксоване ГО.

Напевне банально, але цікаво, чи були в вас така думка: «Цю організацію слід створити! Зараз або ніколи». Якщо так, то коли ви про це подумали?

Гостро ця потреба стала рік тому, коли ми почали брати участь в різних процесах, де наявність реєстрації мала значення, зокрема, коли була спроба створити Громадську раду при Львівській міській раді. Ніхто особливо уваги не звертав на те, що ми не реєстровані, але, водночас ми розуміли: щоб далі вести дільність в певній юридичній площині (брати участь в конкурсах тощо), потрібно юридичну особу.

- Скільки зараз в кількості є прихильників руху?

Зараз є близько 30 активістів, однак останнім часом до нас прийшло багато нових людей. Крім того, є ще біля 10 осіб, які з певних причин не можуть активно діяти, але періодично приходять на збори та працюють дистанційно, якщо можна так сказати)

3955-15491683_1270217259692676_966011067_o.jpg3955-15491683_1270217259692676_966011067_o.jpg

- Як ви працюєте, є конкретні проекти?

Зараз є декілька основних проектів :

- Соціальна діяльність – переважно те, що зараз «на слуху», до чого простіше апелювати. Приміром, акції проти підвищення тарифів, в підтримку медиків тощо.

- СК «Цитадель» - спортивний напрямок. Там охочі займаються боксом, мішаними єдиноборствами. Надалі плануємо організовувати інші спортивні заходи, щоб, так би мовити, «поставити» їх на ноги.

- Проект «Вільна школа» - це освітній проект. Він діє за простою схемою: коли хтось хоче організувати лекцію – дзвонить нам – ми це "розкручуємо" у соцмережах. Збираємо аудиторію тощо. Теми таких лекцій різні – від електроніки до історії Лемківщини (сміється).

- Проект «Екологічний опір». Зараз діяльність в цій сфері притихла, але раніше було багато цікавих акцій. Наприклад, пам’ятаю, була історія з червонокнижними орлами – ми вилучали птахів в комерсантів, які знущались з них і потім пропонували перехожим і туристам сфотографуватись з птахами за гроші.

- Організація «Народна дія». Вона утворилась за участі нашого руху. Люди в ній займаються захистом своїх прав (і не тільки своїх), які були порушені через незаконні забудови в місті. Ми колись часто зустрічали людей з такими проблемами, а потім з’явилась ідея звести їх і так 2 роки тому з’явився ще один правозахисний рух, який має багато успіхів і «точкових» перемог, але роботи попереду ще дуже багато.

- Над чим працюють учасники і як ви їх координуєте?

- Ситуативно. Щонеділі ми збираємось на збори. Там обговорюємо минулий тиждень та плануємо наступний. Є довгострокові проекти, а є тимчасові ініціативи людей, як марші чи інші одноразові акції. Щодо того, хто чим займається, то кожен має певну кваліфікацію, хто що краще вміє – проте якихось закріплених посад немає.

- Де проходять зустрічі?

- В нашому спортивному клубі «Цитадель», що на Залізничний,20.

- Ви займаєтесь багатьма речами. Але до чого ви йдете взагалі? Якщо б це можна було візуалізувати, що за табличка б вийшла?

- З цим, якщо чесно, завжди проблеми (сміється). Останнім часом ця тема часто обговорюється серед учасників, і існує велика потреба в такому. Основна проблема в тому, що траєкторія нашого руху може серйозно змінитись в будь-який момент, якщо збоку трапиться якийсь новий "вибух" і тоді діяльність доводиться серйозно коригувати – як це було під час Майдану, на початку війни і т. д.

- Що вважаєте найбільшим досягненням вашої спільноти?

- Якщо говорити про саму організацію, то це однозначно побудова залу (вищезгаданий СК «Цитадель» - прим. С. М.). Колись там був закинутий цех заводу «Іскра», а тепер є хороше приміщення з ремонтом та всім реманентом для занять. Навіть клітка, яка там стоїть для занять змішаних єдиноборств – наші хлопці варили її самі. Добре, що вміють (сміється).

3956-15515703_1270217266359342_1056287546_o.jpg3956-15515703_1270217266359342_1056287546_o.jpg

- Чи відбуваються спеціальні зустрічі для популяризації вашої діяльності? Де "НЕучасники" можуть про вас почути?

- Останнім часом ні. Однак наша робота та акції, що проводяться, говорять самі за себе. Під час схожих зустрічей ми намагаємось познайомитись з новою аудиторією, як мінімум для того, щоб люди не думали, що ми «з ріжками».

- Особисто мене заінтригував один з ваших постулатів «Жодної влади». Як це може виглядати в майбутньому, жодних керівничих органів?

- Дуже конкретно зараз говорити про майбутнє не має сенсу. Але приблизно.. «Жодної влади» - це не зовсім наше гасло. Ми говоримо про передачу влади і управління народу, а не новій політичній еліті. Наразі держава й демократія, яка дає можливість керувати народу, - це ілюзія. В теорії, людина, навіть в рамках української держави, теоретично, мала б мати набагато більше прав, можливостей, щоб могти керувати процесами. Що ми маємо насправді: єдина дана нам можливість - це вибори, де кожен отримує бюлетень з переліком кандидатів, яких туди висунули партії, які захищають інтереси окремих фінансово-політичних груп. Тому вибори – ілюзія повноважень народу, насправді він абсолютно не бере участі у процесах і не має таких інструментів.

Ми переконані, що потрібно хоча б декілька інструментів, які дозволять народу впливати на процеси. Це, зокрема, й право відкликати депутатів, якщо останні не виконують своїх обов'язків.

Влада народу, власне, передбачає те, що кожен громадянин має вплив на «горішні» процеси, наслідки яких стосуються всіх. Якщо народ побачить, що він сам може керувати, самостійно працювати над власними потребами, то потреби у владі, як такої, не буде. Тобто ціль – це гнучка й проста система, за якою і здійснюватиметься управління і взаємодія в суспільстві.

- Над чим ви працюєте зараз в організації?

- Зараз існує два основні пріоритети: виховання активістів. Наша мета, щоб кожен учасник «Автономного опору» був не гвинтиком в системі, а повноцінною деталлю, яка може працювати окремо від системи – вміє і має можливість керувати процесом. А інше – це показати, що ідеологія, яку ми пропонуємо - її не треба боятися, більш того, її треба переглянути, абстрагувавшись від тих кліше чи досвіду, який нам нав’язаний.

- Поки існуєте у Львові?

- Так, лише в місті. Для діяльності в області потрібно більше сил й ресурсів, яких поки бракує. Є ще маленькі зародки в Вінниці, Одесі, Києві. Перспективи розвитку нашої діяльності є, але ми лише починаємо працювати, втілювати ідеї в життя.

Зараз дуже важко дійсно працювати не на когось, а на благо мешканців. І головна проблема в тому, що ніхто не хоче вірити в майбутнє таких-от організацій. «Автономний опір» з доводить протилежне і переконує в тому, що змінити щось ми можемо. Головне – це бажання.

Що ж, Ярині дякую за розмову. Щиро сподіваюсь, що ви продовжуватимете свою діяльність, розширюючи коло прихильників ідеології. Особисто від себе бажаю ще більше нових проектів, сил та, звісно, мотивації для справ!


Розмовляла Соломія Максимишин

Оцінки:

0

Коментарі:

  • user
    Гість 00:08, 08.02.2017
    Молодці, дівчата та хлопці! Отак виглядає обличчя лівого українського націоналізму, без расистських та фашистських закидонів, але й без гнилої совєтчини. Воля народам - воля людині :)
user
Loading...