-8°C
Ранок -9°C
День -9°C
Вечір -12°C
Ніч -9°C
27.9528.35
33.6534.25
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
-8°C
Ранок -9°C
День -9°C
Вечір -12°C
Ніч -9°C
27.9528.35
33.6534.25
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Яке майбутнє на нас чекає?

Три версії розвитку людства від провідних футурологів сьогодення.

Ілон Маск нещодавно запустив електромобіль в космос у новій ракеті «Falcon Heavy». Для світової спільноти це стало проривом, адже крім постійних розповідей про розвиток космічної сфери, ми нарешті змогли побачити це вживу – і не «паперові дослідження», а запуск ракети. Від цього споглядання мурахи бігли по шкірі. Далі Маск обіцяє зробити весь транспорт безпілотним і побудувати тунелі для нього під землею. Такі перспективи вражають, але що ще?

Для того, щоб розуміти, які можуть бути варіанти розвитку нашого технологічного майбутнього, ми вирішили детальніше дізнатись, що прогнозують відомі науковці та футурологи.

Дейв Еванс

Дейв Еванс є головним технологом у «Cisco» – компанії, яка є найбільшим виробником мережевого обладнання. У компанії Еванс займає ще одну важливу посаду – він футуролог – людина, яка має прогнозувати розвиток майбутнього, враховуючи технічні та економічні тенденції.

Цим Еванс займається досить успішно, адже всій його прогнози збуваються, хоча не завжди в точні терміни. Так, він перший заговорив про ЗD-комп’ютери, які друкуватимуть буквально все. Ці пристрої в майбутньому мають вирішити проблеми покупки одягу, алергіків та медицини загалом. Також він передбачав створення «хмар даних».

Останній свій публічний прогноз він робив у 2010 році. І хоча Дейв Еванс зазвичай не любить обмежувати свої прогнози точними датами, кілька він таки назвав.

Футуролог вважав, що до 2016 року інформація, що передається в Інтернеті, буде вимірюватися у зеттабайтах. Для наочності: 1 зеттабайт - це 20 стопок книг, де висота однієї дорівнює відстані від Землі до Плутона. Якщо 1 гігабайт - це чашка кави, то зеттабайт - Велика Китайська стіна. До кінця 2016-го річний світовий IP-трафік мережі Інтернет справді досягнув 1,1 ЗБ.

А ще Еванс зазначив, що до 2020 року до Інтернет мережі буде підключено близько 50 мільярдів пристроїв, і це будуть не лише комп'ютери, ноутбуки, планшети і смартфони. В майбутньому не тільки кожен пристрій (холодильник, наприклад), а й аксесуар одягу, та і сам одяг, буде мати доступ до мережі. Це здається досить дивним, але вже зараз датська скотарська компанія одержує через Інтернет по 200 МБ даних у рік від чіпа, закріпленого в обідку кожної корови в їх череді.

Як і більшість футурологів, Дейв Еванс також говорить про створення штучного інтелекту, який перевершить людський розум. Він спрогнозував, що до 2020 року можна буде створити комп’ютер з надлюдською свідомістю. Йдеться також про створення «віртуальних людей», які володіли б автоматичним набором емоцій, жестів і реакцій. Вони, за словами Еванса, вмітимуть розпізнавати мову і запам’ятовувати попереднє спілкування.

Вже зараз під опис «віртуальних людей» підходять численні боти, які копіюють ті ж дії та мову, що і звичайний користувач. А робот Софія, яка вже отримала підданство Саудівської Аравії, вчиться і адаптується до поведінки людей та до співпраці з ними. Це яскравий приклад першого кроку в напрямку створення супер ШІ.

Також за прогнозами до середини 2020-х років з’являться квантові комп’ютери. Еванс говорить про їхню модифікацію: квантовий комп’ютер розміром з молекулу, який матиме величезну обчислювальну потужність. Наразі розробки в напрямі квантових комп’ютерів вже досягли результатів – у лютому 2018 року компанія Intel представила громадськості програмований квантовий комп’ютер, що працює на кремнієвому чіпі.

Також головний футуролог Cisco вважає, що до 2025 року роботів буде більше, ніж людей в розвинених країнах. А до 2035 року роботи зможуть замінити людину на будь-якій роботі - починаючи, скажімо, прибиранням території, закінчуючи медициною.

Вже приблизно у 2090 році, на думку футуролога, стане можливим те, про що мріяли всі діти в дитинстві, після перегляду фантастичних фільмів, - телепортація.

За 70 років люди телепортуватимуть неорганічні об’єкти, а через 140 років розроблена технологія, дозволить телепортувати людину. Але сам процес стикатиметься з масою етичних проблем, адже телепортація – це не переміщення людини, а умовно кажучи, руйнування людини в одному місці і відтворення її в іншому.

Дейв Еванс не називає точну дату, але говорить, що з часом перемістити людський мозок у більш витривалий та сильний механічний пристрій буде не просто зручно, а і логічно, адже тоді свідомість існуватиме у практично вічному корпусі, який не зношуватиметься.

Попри все, футуролог компанії Cisco налаштований позитивно і не вважає, що ро´боти витіснять людину з Землі чи те, що вони замінять людину на всіх робо´тах. Він погоджується, що роботи займатимуть багато посад, які займає зараз людина, але зазначає, що наразі хвилюватись немає причин, адже 10 найзатребуваніших професій майбутнього ще навіть не виникли. Адже всього кілька років тому так само не існувало професії веб-дизайнера.

Реймонд Курцвейл

Рей Курцвейл створив численні системи для розпізнавання мови. Він є винахідником, футурологом і займає посаду технічного директора Google.

В останньому своєму публічному прогнозі він передбачив розвиток світу аж до 2099 року.

За словами Курцвейла, у 2022 році у США і в Європі приймуть закони, що регулюють відносини людей і роботів. Діяльність роботів, їх права, обов'язки і інші обмеження будуть формалізовані.

Він також говорить про сонячну енергію, як джерело, що задовольнятиме всі енергетичні потреби людства в майбутньому. У 2028 році сонячна енергія має стати дуже дешевою і поширеною.

У своїй книзі «Ера інтелектуальних машин», яка датована 1989 роком, Курцвейл зробив прогноз, що у 2029 році комп’ютер зможе пройти тест Тьюринга. Якщо він зможе це зробити, це означатиме, що робот навчиться мислити, як людина. А якщо сама людина в результаті тесту не зможе побачити різницю між людиною та комп’ютером, то можна буде вважати штучний інтелект (далі – ШІ) - людським.

До 2031 року Курцвейл прогнозує, що 3D-принтери будуть використовуватись у лікарнях будь-якого рівня для друку людських органів.

У 2033 році самокеровані автомобілі заповнять дороги.

Досить романтично футуролог описує перше побачення із штучним інтелектом. Це відбудеться у 2034 році як удосконалена версія фільму «Вона»: віртуальну кохану можна буде обладнати «тілом», проектуючи зображення на сітківку ока, - наприклад, за допомогою контактних лінз або окулярів віртуальної реальності.

До 2035-го року ми досить розвинемо свою космічну техніку і вона матиме змогу захистити Землю від загрози зіткнення з астероїдами.

Уже через 20 років (з 2037 до 2043) станеться гігантський прорив у розумінні всіх таємниць людського мозку. Нова інформація і знання будуть включені в нейронні мережі комп’ютерів, це сприятиме появі роботизованих людей, які матимуть не тільки різноманітні опції-імпланти (очі-камери чи руки-протези), а й додатковий інтелект. Це все призведе до віртуалізації реальності.

У 2042 році відбудеться перша потенційна реалізація безсмертя – завдяки армії нанороботів, які будуть доповнювати імунну систему. А вже через рік людське тіло зможе приймати будь-яку форму завдяки тим самим нанороботам.

2044 рік- синтетичний інтелект стане в мільярди разів розумнішим, ніж біологічний.Image

Реймонд Курцвейл є прихильником теорії технологічної сингулярності і прогнозує її наступ вже у 2045 році. Футуролог передбачає, що коли людина перенесе свою свідомість у «хмару» то зможе розвантажити мозок. Це, на думку експерта, приведе до збільшення неокортекса – нових областей кори головного мозку, які у людини відповідають за сенсорне сприйняття, усвідомлене мислення, мову, здібності до мистецтв та почуття гумору.

І це все відбудеться у новому нанотілі (суперкіборги). А потім настане технологічна сингулярність – вибухоподібне зростання швидкості науково-технічного прогресу, яке зрештою призведе до того, що Земля перетвориться в один гігантський комп’ютер. До 2099 року цей процес охопить Всесвіт...

І попри те, що на думку технічного директора Google, штучний інтелект стане набагато розумніший за людський, він не вірить у його загрозливий потенціал.

Сучасні технології, на думку Реймонда Курцвейла, дають нові можливості, а в майбутньому цих можливостей буде ще більше. Наприклад, люди зможуть встановлювати в мозок чіпи для кращої роботи пам’яті. Але в цьому випадку є інший бік медалі – нас чекає небачене досі розшарування суспільства: деякі зможуть собі купити «додаткові мізки» і матимуть змогу вічно керувати «тупими невдахами під природи».

Ілон Маск

Ілон Маск винахідник, мільярдер та засновник «SpaceX». На його думку, майбутнє людства у колонізації інших планет – першої такою планетою буде Марс.

Кілька років томувін прогнозував, що вже у 2018 році люди будуть літати в космос на багаторазових ракетах. В 2015 році на The Late Show Mack анонсували, що чого компанія SpaseX створить ракету, як зможе злітати в космос, а після того безпечно приземлиться на Землі.

Поки що компанія відправила у космос лише ракету Falcon Heavy, всередину якої помістили електрокар Tesla. До колонізації Марсу ще далеко, але успішний запуск цієї ракети - це крок до великих цілей, таких як запуск важчих супутників на орбіту та, зрештою, відправлення людей в глибокий космос. Унікальність ракети полягає в тому, що це найпотужніша ракета, яку тільки відправляли в космос.

На думку Ілона Маска, вже у 2024 році штучний інтелект (далі - ШІ) буде нести реальну загрозу людству.

Цікаво, що найгучніші попередження про можливі загрози розробок в області штучного інтелекту лунають саме від тих, хто працює в цьому напрямку або інвестує в нього. Так, минулого року з подібною заявою виступив і Маск. Він вважає, що ШІ «потенційно небезпечніший, ніж ядерна зброя» і це може бути найбільшою загрозою для людства, як цивілізації. Адже держави будь-якою ціною будуть намагатись перевершити одна одну в області вивчення і створення ШІ.

За передбаченням Маска, у 2025 році люди висадяться на Марсі. Винахідник планує відправити експедицію, яка створить на «червоній планеті» умови для колонізації.

У 2027 році електрокари не лише замінять звичайні авто, а й весь транспорт працюватиме на електриці і буде автономним. Маск вважає, що технічно це вже можливо, тепер це потрібно закріпити до законодавчому рівні. Хоча в цьому футуролог Дейв Еванс не до кінця погоджується з винахідником. Останній говорить, що етична сторона питання не зовсім опрацьована, адже коли автопілот муситиме обирати «або вбити подружню пару, яка переходить дорогу, або свого пасажира (у випадку зупинки), він не зможе послати запит у командний центр». Це має бути прописане у його програмі наперед.

Хоча і тут Макс пропонує вирішення. На заміну звичним наземним дорогам – підземні тунелі, які пролягатимуть під мегаполісами і з’єднуватимуть міста. Вони матимуть кілька рівнів і в тунелях можна буде розвивати швидкість до 200 кілометрів на годину.

У 2033 році, за прогнозами Маска, сонячна енергія стане основним енергетичним ресурсом. Ще у 2013 році Маск заявив, як голова SolarCity, що через 20 років сонячна енергія стане основною і «поб’є все голими руками, включаючи природний газ». Але він додав, що якщо таке не станеться, то погані наші справи.

У 2040 році люди побудуть колонію на Марсі. Посилаючись на успіхи SpaseX, Маск прогнозував ріст компанії приблизно втричі. І до того, на планеті вже буде існувати колонія з тисячами, навіть десятками тисяч резидентів.

Також у 2040 році штучний інтелект, за прогнозами Маска, стане розумнішим за людину остаточно і він справлятиметься з будь-якими завданнями краще за людину.

У 2060 році Марс вже населятиме більше мільйона людей. До цього часу винахідник уявляє планету вже обжиту, а нові і нові резиденти будуть прибувати на неї пасажирськими космічними кораблями SpaseX.

Всі фото взяті з відкритих джерелВсі фото взяті з відкритих джерел

Також Ілон Маск, як і багато футурологів, вбачає майбутнє людства у злитті біологічного розуму зі штучним. Широкосмуговий інтерфейс, який підключатиметься до мозку, на його думку, посприяє досягненню симбіозу між людиною і машинним розумом. Це може бути одним з варіантів вирішення проблеми контролю машин та сенсу життя у людей, коли машини замінять людей на багатьох посадах.

Майбутнє

Маск бачить людей, які колонізують Марс, Курцвейл більше говорить про удосконалення людей та перетворення їх у суперкіборгів, які матимуть змогу змінювати свою форму, Дейв Еванс говорить про таку жадану та фантастичну для нас телепортацію.

Водночас всі футурологи сходяться на думці, що створення Штучного інтелекту є неминучим, як і те, що винахід перевершить свого творця. А ще всі вони переконані: щоб вижити, нам доведеться удосконалюватись – не лише друкувати собі органи на 3D-принтері, а й ставати кращими завдяки чіпам, які стимулюватимуть роботу мозку чи нанороботам. І хоча майбутнє залишається непевним через небезпеки, які створить ШІ та і інші перспективи розвитку, оптимісти серед футурологів відповідають:

«Технічні можливості знищити людство є і сьогодні (наприклад, ядерна зброя), але ми поки ще тут». Тому зараз часу, щоб підготуватись до небезпек та й всіх переваг майбутнього ще достатньо.

Автор Ковальська Світлана

Оцінки:

2

Коментарі:

  • user
    Гість 19:51, 07.05.2020
    Воу
user
Loading...