21°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
21°C
Ранок 20°C
День 26°C
Вечір 21°C
Ніч 17°C
27.427.8
32.0532.7
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

Як у анекдоті: жив всюди, але з одного міста не виходив. Маловідомі сторінки з життя Львова

Фото: shutterstockФото: shutterstock

Є анекдот про равина з Мукачево, який вмер і постав перед Богом.

— Де ти народився? — запитав його Господь.
— В Австро-Угорщині, – відповів ребе.
— Де ти ходив у хедер (школу)?
— У Чехословаччині.
— Де ти одружився?
— В Угорщині.
— Де народився твій первісток?
— У Третьому рейху.
— Де народилися твої внуки?
— В СРСР.
— А де ти помер?
— В Україні.
— Мій добрий ребе, – сказав Бог, – бачу, багато в житті тобі довелося подорожувати.
— Зовсім ні, Господи, – відповів равин. – Я за все життя не покидав рідного міста.

Отак і в нас з львівською історією. Є різні періоди й часи, коли місто набувало зовсім іншого вигляду. Про це ми і хочемо розповісти.

Австрійський Львів

Коли Австрія заправляла світом та посилювала власні позиції, Львів почав формуватись як місто, яке ми знаємо тепер. Зносились мури, як такі, що вже не виконували своїх прямих функцій. Створювались нові будівлі, вулиці, площі. Все розвивалось, покращувалось, змінювалось. А ось те, що особливо зам'ятались з історії міста цих часів...

Перший парк


Близько чотирьохсот років тому на місці теперішнього парку імені Івана Франка були міські лани. Проте, як тільки земля знайшла власника, ситуація змінилась. Львівський поміщик Ян Шольц-Вольфович заклав тут парк, загалом витративши 1600 золотих. Пізніше Ян видав свою доньку заміж, а згадані території перейшли у власність зятя Антоніо Массарі. Останній впорядкував його на італійський стиль. А у 1855 році парк знову перейшов у власність міста й став найстарішим муніципальним парком не лише міста, а й Східної Європи.

Перша залізниця

На кінці XIX століття почалось укладання залізничного шляху Перемишль-Львів протяжністю майже 98 кілометрів. А вже у 1861 році завершили будувати Львівський вокзал, що за планами мав приймати потяги з чотирьох напрямків: Краків, Чернівці, Броди та Підволочинськ. Вперше "залізний кінь" прибув Перемишля 4 листопада цього ж року близько 2 години дня. На кожній з станцій, де потяг зупинявся мешканці влаштовували свято - пісні, танці, застілля. Коротше кажучи, вітали, як тільки могли.

Перша пивоварня

Як всі знають по назві одного з популярних марок пива, у Львові 1715 року офіційно засновано першу пивоварню. Хоча, джерела повідомляють, що перші згадки про пивоварів - ченців-єзуїтів - датуються ще 1425 роком. Тоді граф Станіслав Потоцький робить послугу всім - видає указ "Про надання земель ченцям, що там жили" для будівництва пивоварні, "щоб пиво варили своє і добре". До слова, ченці дуже серйозно ставились до виготовлення хмільного напою, тому й виходило якісно. Таким чином невдовзі про наше пиво знали як і в наших районах, так на теренах всієї Європи.

Перший міський театр


Перший професійний театр у Львові датують 1776 роком. Саме тоді німецька група театру під керівництвом Франца Геттрсдорфа починала працювати у різних жанрах. Тоді вони підкорили оперу, оперету, комедію, пантоміму та балет. Центр театрального життя вирував у будівлі скарбківського театру (тепер театр імені Марії Заньковецької).

Перший готель


Зараз Львів пропонує чи не з сотню різноманітних готелів, хостелів тощо. А от колись цей бізнес не був таким популярним. Зокрема, у 1785 році підприємець Йоганн Прешель побудував триповерхову будівлю, де вирішив зробити готель. Назва досить цікава - "Під римським цезарем". А будматеріали, тобто цеглу використали з розібраного шпиталю святого Духа, що був на сучасній площі Івана Підкови. Тепер на цьому місці розміщується музей Етнографії.

Польський період

Перша книга

Саме у Львові в 1574 році вийшов друком "Апостол" - перша українська книга, яку видав Іван Федоров. Тоді тираж склав близько 1200 екземплярів. Це дуже велика кількість, як на той час. Над книжкою першодрукар працював більше року. А станом на наші дні залишилось лише біля 100 примірників, які розміщені в найбільших бібліотеках різних країн.

Перший в Україні пам'ятник


На початку XVIII століття у Львові встановлено пам'ятник польському гетьману Станіславу Яблоновському – перший пам'ятник в Україні. Яблоновський був захисником Львова від останнього наїзду татар 1695 року. У середині XIX століття монумент перенесли на місце біля теперішнього Національного музею на проспекті Свободи, після чого цю центральну вулицю міста стали називати Валами Гетьманскими. У тридцяті роки XX століття пам'ятник виявився тут зайвим і його перенесли на Трибунальську площу до костелу Єзуїтів, звідки він у 1944 році, після заняття Львова Червоною армією, безслідно зник.

Перша пошта

На фото: реконструйована у 1920х роках будівля головної пошти.


В 1629 році італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи. Польський король Сигізмунд Третій надав Бандінеллі привілей на утримання регулярної королівської пошти і титул «королівського постмагістра». Львів'яни могли щосуботи відправляти й одержувати листи з усієї Європи, але ці послуги коштували неймовірно дорого. Папір у ті часи був дуже важким, тому щоб надіслати 6 грамів списаних тоді листочків, кваліфікованому птреба було працювати весь день.

Радянський Львів


«Д’Артаньян і три мушкетери » популярний радянський трисерійний музичний пригодницький телефільм за мотивами роману «Три мушкетери» Олександра Дюма - батька. Зйомки фільму проходили в 1978 році у Львові.

1 травня 1989 року у Львові, колона львів'ян з національними прапорами, прорвавшись через міліцейські кордони, взяла участь у демонстрації за проголошення незалежності України. Саме після цього національна символіка стала поширюватись в усій Україні.


17 вересня 1989 року 250 тисяч людей (200 тисяч за іншими даними) вийшли на вулиці Львова з вимогою легалізувати Українську Греко-Католицьку Церкву, яка була насильно ліквідована у 1946 році.


4 жовтня 1957 р. на базі підприємства «Контакт» утворено Львівський телевізійний завод (ЛТЗ). Директором першого українського заводу телевізорів став С. О. Петровський. Перші телевізори марки «Львів» зійшли з конвеєра 2 жовтня 1957 року. Для телевізора «Львів» було вперше застосовано кінескоп розміром 43 см (розробник конструкції К. М. Шніцер, принципової схеми — А. М. Юкер). Серійне виробництво телевізорів «Львів» розпочато з 1958 року. В 1960 році створено нову серійну модель — «Верховина», яка була визнана найкращим телеприймачем в СРСР.

Сучасний Львів

Image

Львів – це маленький Париж, Львів – близнюк Праги, Львів – це старенький Краків і… Львів – це темпераментний Лондон. Саме Львів називають Другим Туманним Альбіоном Європи. Тому що у Львові випадає найбільше в Україні дощу. Львів'яни навіть прижартовують: «У Львові дощ почав падати ще 1256 року» (рік першої архівної згадки про місто Лева).


Львівський Аеропорт ім. Данила Галицького – один з найбільших у східній Європі. Відкрили аеропорт у 2012 в 6 км від центру Львова. З часом тут продовжили злітно-посадкову смугу, що дозволило, в свою чергу, приймати великі авіа-лайнери. За 1 год аеропорт ім. Данила Галицького може пропустити 2 тисячі пасажирів.

У Львові встановлені єдині в Україні пам'ятники Леопольду Фон Захеру Мазоху та Пабло Пікассо. Також Львів славиться своїми оригінальними неповторними скульптурами – пам'ятник Усмішці, скульптура-Рюкзак, пам'ятник Сажотрусу.Нові рекорди

Львів фігурує у Світовій Книзі рекордів Гіннеса. Зокрема, у Львові відкрили перший в світі Музей Сала, де зберігається найбільше серце-сало: його товщина – 55 см, висота – 85 см. Також у Львові на щорічному міському Святі Пампуха, яке проходило взимку 2010 року, організатори та учасники свята виклали малюнок із понад сім тисяч пампухів, розмірами 4 м на 10 м. Ця подія теж потрапила до Книги Рекордів Світу.

Це лише декілька цікавинок з величезної історії міста Лева. А взагалі їх дуже багато не лише з історичної точки зору, а й з відгуків туристів, приїжджих та самих мешканців міста, які все це колекціонують, пригадують тощо. Ми розповіли найосновніші, на нашу думку. Про інші топ-фактів слідкуйте на Львівських. Далі буде:)


Авторка Соломія Максимишин

Оцінки:

0

Коментарі:

 • user
  Гість 18:25, 30.09.2016
  Цікаво;)
 • user
  Гість 10:32, 03.10.2016
  Там питали де взяти таку екскурсію)
 • user
  Гість 17:04, 02.12.2019
  перша фотографія сучасного Львова(з парасольками) - то не Львів), хоча в нас є схожа вулиця з парасольками, але вона не пішохідна(
user
Loading...