24°C
Ранок 22°C
День 28°C
Вечір 23°C
Ніч 18°C
27.4527.86
32.232.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковоні, включіть їх і перезавантажте сторінку.
24°C
Ранок 22°C
День 28°C
Вечір 23°C
Ніч 18°C
27.4527.86
32.232.8
Push-повідомлення
Отримувати повідомлення з:
Пуш повідомлення заблоковані, включіть їх і перезавантажте сторінку.

8 березня - це про любов до сковорідки?

Нещодавно побачила рекламу до 8 березня. У ролику відверто закликали чоловіків дарувати жінкам побутову техніку, кухонне приладдя та інші «радості». Ну звісно - кожна жінка все життя мріє про блендер (ні).

Більшість може сказати, що реклама такого типу просто сатира (стьоб – називайте як хочете) і на жарти не варто ображатись чи протестувати проти них. Але у такі моменти хочеться нагадати, що Comfy (саме їхню рекламу я побачила) - одна з найбільших мереж магазинів побутової техніки та електроніки в Україні. Вони націлені саме на продаж блендерів, сковорідок, пилососів і решти. Вигода в такій рекламі пряма: не просто розважити нас, а і продати ці речі.

Кадр з мультфільму "Рапунсель"Кадр з мультфільму "Рапунсель"

Саме реклама такого штибу підтверджує, що стереотип 8 березня, як свята «весни, краси і жіночності», широко побутує не лише серед старшого покоління, а й успішно насаджується молодому. Істинне ж значення свята втратилось, так само як і його назва. А в підсумку, через неправильне трактування цього дня, минулого року свято 8 березня підпало під закон «Про декомунізацію».

У пояснювальній записці до проекту як аргумент наводиться теза, що «ці міжнародні дні були встановлені як масові свята та вихідні дні в Україні за перших років більшовицької влади, впроваджувалися на підтримку соціально-політичних рухів».

Не день «краси та жіночності»?

Є багато версій виникнення Міжнародного жіночого дня, але задокументованими залишаються факти, що у серпні 1910 року у Копенгагені більше 100 учасниць Другої міжнародної конференції жінок-соціалісток з 17-ти країн світу схвалили ідею Клари Цеткін. Тоді було вирішено щороку відзначати Міжнародний жіночий день –день солідарності жінок в боротьбі за політичні, економічні та соціальні права. А вже наступного року у березні провели перший Міжнародний жіночий день – жінки організували марші за право голосувати, право на працю і вимагали покласти край дискримінації на роботі. Тоді у мітингах взяло участь більше 1 мільйона осіб, день відзначався у Німеччині, Швейцарії, Данії, Австро-Угорщині.

Перша жіноча демонстрація у Росії відбулась 8 березня, 1917. В той час як два мільйони солдатів загинуло під час війни, жінки вибрали останню неділю лютого (23 лютого за юліанським календарем, 8 березня за григоріанським) вийти з гаслом «Хліб і мир».

В СРСР свято отримало статус державного вже у 1921 року, але вихідним Міжнародний жіночий день став лише з 1965 року. З самого початку цей день був днем волевиявлення жінок та нагодою привернути увагу урядів до спільних проблем жінок, а вже згодом у Радянському союзі його «пофарбували» у день «жінки-трудівниці». А після розвалу Радянського Союзу до нас взагалі дійшов лише день «весни, краси і жіночності».

Всесвітня спільнота за рішенням ООН ще з 1977 року назвала свято, що відзначається 8 березня, Міжнародним днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Джерело: Історична ПравдаДжерело: Історична Правда

Фото зроблено у 1910-ті. Активістки Національної Жіночої партії тримають транспарант із цитатою «Жодна жінка, яка себе поважає, не повинна бажати успіху або працювати на політичну силу, що зневажає її стать».

Це свято можна замінити/скасувати

Якщо Міжнародний жіночий день сприймати не як день краси, а як свідчення того, що жінки виборювали свої права і продовжують це робити сьогодні, то про скасування чи про заміну Міжнародного жіночого дня Днем матері чи Днем сім’ї (як пропонували у нас в парламенті) говорити не можна. Хоча б тому, що жінки становлять більшу частину українського суспільства (54%), і перш ніж святкувати день сім’ї – важливого соціального інституту, варто спершу задуматись, чи забезпечуються всі права жіночої частини населення.

Побутує думка, що у нас немає дискримінації жінок чи хоча б вона не така суттєва. Статистика говорить інше: відповідно до Індексу ґендерної нерівності 2016 року, Україну визнали найгіршою європейською країною для життя жінок. Якщо говорити про світовий масштаб, то схожа ситуація є в Туреччині, В’єтнамі, Аргентині та Монголії.

Щороку в Україні 1 мільйон жінок піддається насильству і лише 10% з них звертаються у поліцію – це відбувається через страх суспільного осуду. Жінки отримують на 25% меншу заробітну плату ніж чоловіки за однакової кваліфікацій. Наших жінок часто обмежують ідеєю слухняної дружини та бездоганної матері, нівелюючи їх здобутки у професійній сфері.

Тож нам є ще над чим працювати.

«Солідарність, підтримка, сестринство»

У 2017 році українська влада дослухалась до протестів та залишила 8 березня як державне свято. Феміністки (так, ми дійшли до цього страшного слова) підтримали не лише відзначення свята, аі домоглись залишити його вихідним днем. Для чого? 8 березня всі охочі у боротьбі за права жінок проводять марші, зустрічі і відкрито розмовляють про сучасні проблеми.

Впродовж кількох останніх років громадські активістки, феміністичні організації, наукові осередки досліджень жіночої історії активно працюють над відновленням первісно-політичного смислу. В цей день проводять не тільки марші, а і просвітницькі заходи, публічні виступи та мітинги. Цього року найбільш помітною подією у Міжнародний жіночий день у Львові буде феміністичний марш «Солідарність, підтримка, сестринство». Це вже вчетверте львівські жінки організовують цей захід, для того щоб підтримати одна одну у щоденній боротьбі за право на безпеку, самореалізацію та повагу.

Фото феміністичного маршу у Києві 2017 рік. Джерело: Радіо СвободаФото феміністичного маршу у Києві 2017 рік. Джерело: Радіо Свобода

Ти така гарна і хороша!

Загальносуспільні зрушення в сторону рівноправності, більш активна позиція жінок – важливі, але це всього лиш частинка списку цілей. Останнім часом активістки намагаються донести чоловікам, що 8 березня - це не така собі «індульгенція» чоловіків за дискримінацію жінок протягом року, а день захисту їхніх прав. І в Україні права жінок дійсно порушуються, тож Міжнародний жіночий день і його відзначення є важливими для нашого суспільства.

Першим маленьким кроком кожного буде правильне, не знецінююче привітання жінок у цей день (і не тільки). Жінки, як і всі люди, люблять компліменти. Дуже добре, що жіноча половина людства у всіх асоціюється з чимось прекрасним і світлим, але погано, що на цьому асоціації в багатьох завершуються.

Як робити комплімент жінці? Варто користуватись не лише простими кліше (щодо зовнішності, вигляду тощо), а й звертати увагу на розум, професійні якості, визнавати і цінувати їхні зусилля у будь-яких сферах життя. Ніхто вам по шиї не дасть, якщо ваш комплімент буде стосуватись професійних якостей, похвал щодо здобутків чи простої вдячності.

---

8 березня це не про любов до сковорідки, і навіть не про жіночність чи красу, а про права жінок.Дата має нам нагадувати, що у суспільстві не все добре. Це день коли, всі – чоловіки і жінки – хто розуміє, що для розвитку нашого суспільства важливо надати рівні можливості кожній і кожному, мають можливість виступити та привернути увагудо проблем дискримінації жінок та гендерної нерівності. Важливо пам’ятати, що саме ваш крок, хай і невеликий, може зробити світ справедливішим. Адже суспільство - це ми самі і в наших силах змінюватись і змінювати.

Авторка Ковальська Світлана

Оцінки:

0

Коментарі:

  • user
    Гість 14:55, 13.04.2018
    ... невже у Вас так все погано в житті ? ... невже ніхто не каже Вам ( кожного дня) -- " Яка ти гарна і хороша ! " ... дивитесь рекламні ролики , ходите на "визначні події" , майже волаєте , що "у суспільстві не все добре" , даєте поради чоловікам щодо компліментів (із натяком , що здатні навіть дати " по шиї" за не той -неправильний комплімент) ... замість закликати "прогнутись під вас" , подивіться , може щось не так у вашій "консерваторії " ... і Бог дасть Вам усе , чого Ви забажаєте ...
user
Loading...